طرح جدید نمایندگان مجلس برای تشکیل "سازمان طب ایرانی اسلامی" + متن کامل

حسینعلی حاجی‌دلیگانی عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم از طرح جدید تعدادی از نمایندگان مجلس برای تشکیل “سازمان طب ایرانی اسلامی” خبر داد.

وی افزود: طرح تشکیل سازمان طب ایرانی اسلامی  با امضای ۲۶ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، تهیه و تدوین شده و برای بررسی‌های بیشتر و تصویب نهایی، تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شده است.

عضو هیئت‌رئیسه مجلس با اشاره به روند بررسی این طرح در مجلس، اظهار کرد: طرح مجلس برای تشکیل سازمان طب ایرانی اسلامی، پس از تصویب و تأیید در کمیسیون‌های مربوطه، در یکی از جلسات علنی مجلس مطرح می‌شود که در صورت تصویب در این جلسه و تأیید نهایی شورای نگهبان، به قانون تبدیل شده و لازم‌الاجرا خواهد بود.

بخشی از متن طرح جدید نمایندگان مجلس برای تشکیل “سازمان طب ایرانی اسلامی” به شرح زیر است:

بسمه‌تعالی

طرح تشکیل سازمان طب ایرانی اسلامی

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

احتراما طرح ذیل که به امضای ۲۶ تن از نمایندگان رسیده است، جهت طی مراحل قانونی تقدیم می‌شود:

**مقدمه(دلایل توجیهی):

براساس مطالعات تطبیقیT طب مکمل یکی از رشته‌های مورد توجه در امر پزشکی در سراسر دنیا است و در اکثر کشورها علاوه بر طب نوین از طب مکمل برای تکمیل طب نوین پیشگیری از بیماری‌‌ها استفاده می‌شود. کشور ایران با توجه به پیشینه تاریخی یکی از مراکز پرورش اطباء و حکمای طب سنتی و اسلامی از جمله ابن سینا بوده است. بسیاری از دستورات و روش‌های تشخیصی اطباء و حکما و روش‌های درمانی طب سنتی در درمان برخی از بیماری‌ها مؤثر بوده و در پیشگیری از بیماری نیز بسیار تأثیرگذار است.

از طرفی در آیات و روایات و آموزه‌های اسلامی به دستورات پزشکی متعددی اشاره شده است که در حال حاضر برخی از متخصصین با استفاده از آموزه‌های اسلامی به ایجاد شاخصه‌ای از طب مکمل، تحت عنوان طب اسلامی پرداخته‌اند که این طب نیز موفقیت‌های بسیاری در درمان بیماری‌ها را داشته است. با توجه به اینکه این دو شاخه از طب در سراسر کشور توسعه یافته است و از طرفی برخی افراد غیر متخصص در این دو حوزه اقدام به سوء‌استفاده می‌کنند، لازم است که این دو رشته از طب تحت نظارت یک سازمان قانونی فعالیت کنند و صدور مجوز فعالیت آنها و همچنین برخورد با متخلفان و بررسی تخلف آنها توسط این سازمان انجام شود. این سازمان کاملا غیردولتی بوده و بودجه آن از حق عضویت اعضا تأمین می‌شود و تحت نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فعالیت خواهد کرد.

متن کامل این طرح را در اینجا مشاهده کنید.

همچنین اسامی نمایندگان امضاکننده این طرح به شرح زیر است:

حسینعلی حاجی‌دلیگانی

رحمت‌الله فیروزآبادی پوربادی

مرتضی آقاتهرانی

حسین میرزایی

کیومرث سرمدی واله

بهروز محبی نجم‌آبادی

قاسم ساعدی

عباس مقتدایی

جواد نیک‌بین

علیرضا ورناصری قندعلی

مجید نصیرائی

مهدی عسگری

حبیب آغاجری

عباس جهانگیرزاده

علی‌اکبر علیزاده برمی

علیرضا نظری

نصرالله پژمان‌فر

فریدون حسنوند

حسن همتی

احمدحسین فلاحی

رحمت‌الله نوروزی

حسین رجایی‌ریزی

غلامرضا منتظری

جعفر راستی

احمد محرم‌زاده یخفروزان

فرهاد بشیری

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

انتهای پیام/  

error: Content is protected !!