طرح ملی کشت مکانیزه گیاهان دارویی اجرا شد

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ برای نخستین بار در کشور طرح مکانیزه ریز کاشت گیاهان دارویی با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرا شد. در مرحله اول از این طرح، حدود نیمی از ظرفیت زیر کشت زیره سبز کشور به صورت ریز کاشت و مکانیزه، کشت شد.

استفاده از تجهیزات و ماشین‌آلات مدرن در کشاورزی می‌تواند باعث ارتقاء کمی و کیفی محصول شود و برای هر تولیدات حوزه کشاورزی، مزیت رقابتی ایجاد کند.

بر این اساس، ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با حمایت از طرح ملی کاشت مکانیزه گیاهان دارویی، قصد دارد تا روش کاشت و برداشت در این حوزه را دگرگون سازد. در مرحله اول از این طرح ملی، حدود ۱۰ هزار هکتار از اراضی زیر کشت زیر سبز به صورت مکانیزه و به روش ریز کاشت، انجام گرفت.

در ۲۷ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور زیره سبز کاشت می‌شود. در مرحله دوم از این طرح، حدود ۸۰ درصد از کل سطح زیر کشت زیره سبز در کشور به صورت مکانیزه و ریز کاشت انجام خواهد شد.

کاشت مکانیزه گیاهان دارویی می‌تواند هزینه‌های کاشت را به شکل قابل توجهی کاهش دهد. این مسئله باعث ایجاد مزیت رقابی در صادرات محصول می‌شود و تجار و صادرکنندگان می‌تواند اجناس را با قیمت رقابتی در بازارهای جهانی عرضه کند و در مقابل رقبا حرفی برای گفتن داشته باشد. کاشت به صورت مکانیزه و ریز کاشت، همچنین کیفیت محصول را افزایش می دهد و باعث اصلاح تراکم کاشت می‌شود.

ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با همکاری نهادهای متولی مانند وزارت جهاد کشاورزی این طرح را به دیگر گیاهان دارویی نیز تعمیم دهد.

در مرحله بعدی، گیاهان دارویی مانند زعفران و سیاه‌دانه نیز به صورت مکانیزه کشت خواهند شد. عبور از روش‌های سنتی و کاشت و برداشت با استفاده از روش‌های مدرن و مکانیزه، می‌تواند باعث افزایش کمی و کیفی محصول شود و هزینه‌های تولید را به شکل محسوسی کاهش دهد.

انتهای پیام/

error: Content is protected !!