علت اصلی ابتلا به "دیابت" مصرف شیرینی‌جات نیست!

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ دکتر غلامرضا کردافشاری متخصص طب ایرانی در برنامه “انارستان” درباره علل ابتلا به دیابت اظهار کرد: افرادی که پرخوری و درهم‌خوری می‌کنند همچنین کسانی که تحرک کافی ندارند بیش از افرادی که شیرینیجات مصرف می‌کنند، مستعد ابتلا به دیابت هستند!

وی افزود: بسیاری از غذاها مانند غذاهای چرب باعث تجمع مواد زائد در بدن می‌شود و متابولیسم و سوخت‌و‌ساز بدن را دچار مشکل می‌کنند مثلا یک برش پیتزا که قند در آن بکار نرفته، بسیار بیشتر از مصرف شیرینی امکان ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد.

هر نوع ضعف بدنی نشانه قند پایین نیست

کردافشاری تصریح کرد: در دیابت هر نوع ضعفی که بوجود بیاید، نشانه قند پایین نیست؛ همان قدر که قند وقتی کم باشد باعث ضعف و سرگیجه می‌شود، بالا رفتن قند هم می‌تواند همین عوارض را به دنبال داشته باشد؛ فشار خون بالا و یا پایین هم می‌تواند عامل بروز این عوارض شود؛ پیشنهاد می‌شود افراد دیابتی همیشه یک دستگاه گلوکومتر به همراه داشته باشند، تا در مواقعی که احساس ضعف می‌کنند، میزان قند خون خود را اندازه بگیرند، سپس اقدام به مصرف تسکین‌دهنده کنند.

مصرف برنج در هنگام بیماری باعث تشدید بیماری!

این متخصص طب سنتی متذکر شد: در طب سنتی می‌گویند برنج، غذای انسانهای سالم است؛ کسی که سالم است اگر برنج مصرف کند، همیشه سالم می‌ماند اما کسی که بیمار است اگر برنج بخورد، به خلط یا ماده بیماری تبدیل میشود یعنی بیماری او افزایش پیدا می‌کند همچنین مصرف برنج در منطقه و جایگاه خودش مناسب است مثلا افرادی که در شمال کشور هستند اگر برنج مصرف نکنند، دچار یبوست می‌شوند.

کردافشاری در پاسخ به این سؤال که آیا همه افراد می‌توانند از داروهای گیاهی یا غذاهای طب سنتی که برای افراد دیابتی تجویز می‌شود استفاده کنند،گفت: مصرف داروهای گیاهی برای تمام افراد مناسب نیست، ممکن است مزاج فردی با این دارو سازگار نباشد و اینکه عده‌ای می‌گویند داروهای گیاهی بی‌ضرر هستند، صحیح نیست؛ غذایی که ما به طور معمول می‌خوریم، اگر درست، به‌اندازه‌، به‌موقع و برحسب شرایط مزاجمان خورده نشود، میتواند برای بدن مضر باشد؛ در داروهای گیاهی هم بسته به نوع مزاج متفاوت است و برحسب گرمی و سردی مزاج افراد می‌تواند مفید یا مضر باشد.

آیا افراد دیابتی می‌توانند به یک باره مصرف داروهای شیمیایی را کنار گذاشته و داروهای گیاهی مصرف کنند؟

وی متذکر شد: ابوعلی سینا می‌گوید “ترک عادت موجب مرض است.” عادت، مزاج ثانویه و طبیعت افراد است و ترک عادت باید قدم به قدم باشد و این روش اصلاً صحیح نیست که شخصی بعد از مثلا حدود یک سال مصرف داروهای شیمیایی، به یک باره آن را کنار بگذارد؛ باید با تدبیر غذایی، روش تغذیه، ورزش و قدم‌به‌قدم، داروی شیمیایی را کم و قطع کرد.

در حال حاضر فصل سوم “انارستان” روزهای زوج ساعت ۱۹ از شبکه افق در حال پخش است؛ این برنامه در حوزه سلامت مسائل را از منظر طب سنتی به بحث و گفت‌وگو می‌نشیند.

انتهای پیام/

error: Content is protected !!