فوت سالانه ۳۰۰ هزار ایرانی در اثر بیماری‌های غیرواگیر

مدیرکل بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه ۷۶ درصد بیماری‌های کشور را بیماری‌های غیرواگیر تشکیل می‌دهند، گفت: سالانه ۳۰۰ هزار ایرانی در اثر بیماری‌های غیرواگیر فوت می‌کنند.

به گزارش تسنیم، افشین استوار در سمینار وضعیت سرطان, تهدیدها و فرصت ها که به میزبانی یزد در حال برگزاری است اظهار داشت: بیش از ۶۰ درصد از بار بیماری‌ها در دنیا اختصاص به بیماری های غیرواگیر دارد و مشاهده می‌کنیم که بیماری‌های قلبی عروقی، سرطانی، گوارشی و سایر بیماری‌ها به چه میزان شیوع دارد.

وی تصریح کرد: به لحاظ اقتصادی هم بار اقتصادی بیماری‌های غیرواگیر بسیار بالاست به گونه ای که بر اساس برآوردها، سالانه ۴۷ تریلیون دلار هزینه ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است.

مدیرکل بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: دو بیماری قلبی عروقی و روانی بیشترین هزینه را در حوزه بیماری‌های غیرواگیر به جامعه جهانی تحمیل می‌کند.

استوار با تاکید بر اینکه پیشگیری هزینه به مراتب پایین‌تری نسبت به درمان دارد خاطرنشان کرد: سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که اگر کشورها به ازای هر نفر یک تا سه دلار هزینه پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر را انجام دهند، بخش عمده ای از این بیماری‌ها حذف می‌شود و هزینه‌های آن هم بسیار کاهش پیدا می‌کند.

وی افزود: اگر این یک تا سه دلار را ضرب در جمعیت جهان و آن را مقایسه با هزینه‌ای که بیماری‌های غیرواگیر برای جامعه جهانی دارد کنیم، متوجه می‌شویم که چقدر این صرفه‌جویی اهمیت دارد.

مدیرکل بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: در صورتی که بیماری های غیرواگیر در جهان کنترل نشوند، میزان مرگ و میر این بیماری‌ها تا سال ۲۰۴۰ میلادی به دو برابر می شود یعنی ۴۰ میلیون مرگ بیشتر را نسبت به الان در اثر این بیماری‌های غیرواگیر داریم که آمار بسیار نگران کننده‌ای است.

استوار عنوان کرد: در ایران هم از کل مرگ و میر سالانه که حدود ۳۸۰ هزار مورد است، بیش از ۳۰۰ هزار مورد مربوط به بیماری‌های غیرواگیر است و بیش از ۷۶ درصد بار بیماری‌ها هم به علت همین بیماری‌ها است.

وی با بیان اینکه آمار ایران از روند جهانی هم بیشتر است گفت: بیماری‌های قلبی و عروقی حجم بسیار بالایی از آمار مرگ و میرهای کشور را به خود اختصاص می‌دهد که عوامل مختلفی دارد.

0

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

error: Content is protected !!