قلب سالم آلزایمر را دور می کند

 نتایج یک مطالعه نشان می دهد سلامت قلب و کنترل بیماری های قلبی احتمال بروز زوال عقل را کاهش می دهد.

به گزارش  ایرنا از پایگاه خبری مدیکال ساینس، محققان دانشگاه های واشنگتن و کالیفرنیا اطلاعات پزشکی ۱٫۵ میلیون نفر را بررسی کردند و توانستند ۹۰ نقطه از دی ان ای را شناسایی کنند که هم به بیماری های قلبی و هم به آلزایمر مرتبط هستند. در این بین ۶ نقطه وجود دارند که اثر چشمگیری بر افزایش چربی خون و ریسک ابتلا به بیماری های قلبی و آلزایمر دارند.

بر اساس این تحقیقات فاکتورهای ریسک در بین افرادی که سابقه ابتلا به آلزایمر را در خانواده دارند، بیش از سایرین است. حتی وضعیت در مورد افرادی که خودشان هیچ کدام از علایم زوال عقل را ندارند نیز مشهود است.

در این تحقیقات فاکتورهای ریسک بیماری های قلبی از جمله شاخص توده بدن، دیابت نوع ۲ و تری گلیسیرید و کلسترول بالا را به منظور شناسایی فاکتورهای ریسک موثر بر آلزایمر مورد بررسی قرار دادند.

بر اساس این تحقیقات ژن های موثر بر سوخت و ساز چربی، با ریسک ابتلا به آلزایمر نیز مرتبط هستند. اما ژن های مرتبط با سایر فاکتورهای ریسک بیماری های قلبی مانند دیابت نوع ۲ و شاخص توده بدن ربی به فاکتور ریسک ژنتیکی آلزایمر ندارند.

این تحقیقات نشان می دهد کاهش میزان کلسترول و تری گلیسیرید در بدن موجب کاهش ریسک ابتلا به آلزایمر می شود. همچنین بر اساس این تحقیقات وجود برخی از ژن ها در بدن موجب افزایش ریسک ابتلا به بیماری های قلبی و آلزایمر می شود.

نتایج این مطالعه در نشریه Acta Neuropathologica منتشر شده است.

error: Content is protected !!