لزوم حمایت بیمه‌‌ای از خدمات طب سنتی در سال ۱۴۰۰

دکتر نعمت‌الله مسعودی در گفت‌‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا با تأکید بر لزوم افزایش بودجه حوزه طب سنتی در سال ۱۴۰۰ اظهار کرد: بودجه اندکی که برای طب سنتی در نظر گرفته می‌‌شود، به نوعی کم‌‌لطفی در حق دانش طب سنتی در کشور است.

وی افزود: خدمات طب سنتی باید تحت پوشش بیمه قرار بگیرد، در حال حاضر تعداد محدودی از بیمه‌‌ها مانند بیمه نیروهای مسلح، ارائه خدمات طب سنتی را پوشش می‌‌دهند و این خدمات تحت پوشش بیمه‌‌ها نیست که نوعی اجحاف در حق طب سنتی و مردم کشورمان است.

این متخصص طب سنتی تصریح کرد: اگر بیمه‌‌ها بتوانند برخی خدمات طب سنتی نظیر حجامت، ماساژ و داروهای گیاهی را تحت پوشش خود قرار دهند، بار بیماری و هزینه درمان مردم در کشور کاهش می‌‌یابد.

مسعودی ادامه داد: در حال حاضر هزینه برخی داروها بالاست در حالی که با استفاده از آموزه‌‌های طب سنتی می‌‌توان از بروز برخی بیماری‌‌ها پیشگیری کرد و مصرف دارو را کاهش داد؛ از سوی دیگر بعضاً ردپای مافیای دارو نیز در تجویز برخی داروها دیده می‌‌شود؛ بنابراین نیاز است که در مقوله توجه به طب سنتی در بخش بهداشت و درمان یک تجدیدنظر صورت بگیرد.

وی با بیان این‌‌که در کشورهای دیگر مراکز رسمی ارائه خدمات طب سوزنی و سنتی وجود دارد، خاطرنشان کرد: و در بسیاری از کشورها پوشش بیمه‌‌ای این خدمات نیز بالا است اما متأسفانه در کشور ما بیمه‌‌ها این خدمات را تحت پوشش خود قرار نمی‌‌دهند؛ این در حالی است که تمایل مردم به استفاده از خدمات طب سنتی نیز زیاد است.

متخصص طب سنتی تأکید کرد: باید تعادلی بین ارائه خدمات طب رایج و سنتی در نظام سلامت ایجاد شود تا با استفاده از طب سنتی و رایج، به کاهش بار بیماری‌‌ها کمک شود؛ به نظرم با تخصیص بودجه اندک به طب سنتی، کمک زیادی به اجرای برنامه‌‌های توسعه طب سنتی نخواهد شد.

انتهای پیام/

error: Content is protected !!