ماهیان خزر وخلیج فارس آلوده اند/تشدید ردیابی غذا از مزرعه تا سفره

به گزارش خبرنگار مهر، سعید نمکی بعد از ظهر چهارشنبه در نشست روز جهانی غذا که در سالن کنفرانس دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، گفت: موضوع اصلاح رویه های تامین غذای سالم شامل بخش های متعددی از حکومت می شود و فقط شامل دولت نیست.

وی افزود: در بحث امنیت غذایی می بایست همه بخش ها و دستگاه ها مشارکت کنند و وزارت بهداشت نیز به نوبه خود وظیفه نظارت بر سلامت غذا را عهده دار است.

نمکی ادامه داد: دنیا به دلیل بی عدالتی از یک سو و فقر فرهنگی و جهل نسبت به آنچه که اسمش را غذای سالم می گذاریم، باعث شده تا زیرساخت های تهیه غذای سالم و امنیت غذایی لگدمال شود.

وزیر بهداشت با تاکید بر اهمیت کیفیت همراه با کمیت غذا، تصریح کرد: آنچه امروز به شدت زیر سئوال است، کیفیت این کمیت غذایی است.

نمکی با اشاره به روان شدن آب های آلوده از دو رودخانه در گیلان به تالاب انزلی، گفت: مقدار زیادی کودهای شیمیایی و نیترات به تالاب می رود. همچنین شیرابه ایستگاه سراوان نیز به تالاب انزلی و دریای خزر سرایزیر می شود و ما در چنین شرایطی توصیه می کنیم به مردم که ماهی بخورند.

وی ادامه داد: البته اوضاع ما در خلیج فارس هم به دلیل وردو فاضلاب های صنعتی، بهتر از خزر نیست.

نمکی بر تشدید ردیابی غذا از مزرعه تا سفره توسط سازمان غذا و دارو تاکید کرد و گفت: وظیفه سازمان غذا و دارو، نظارت بر کیفیت غذا است و درخواست می کنم این ردیابی تشدید شود.

0
error: Content is protected !!