مرکز خدمات طب سنتی ویژه بیماران کرونایی در دانشگاه شهید بهشتی راه‌اندازی شد

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ مرکز خدمات طب سنتی ایران ویژه بیماران کرونایی در دانشکده طب سنتی دانشگاه شهید بهشتی با همکاری دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، شامل اتاق ویزیت حضوری و مشاوره تلفنی راه اندازی شد.

این مرکز با بهره‌گیری از به روزترین سامانه‌‌های مربوطه و رعایت پروتکل‌‌های بهداشتی برای مقابله با کرونا به کمک تمام ظرفیت‌‌های موجود در زمینه طب رایج و طب ایرانی آماده خدمت‌رسانی به مردم کشور است.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

زالی در این مراسم، راه‌اندازی این مرکز را تحولی نوین در نظام سلامت دانست و بر لزوم پاسخگویی به نیازهای مردم از طریق سیستم علمی، متقن و مبتنی بر شواهد تاکید کرد.

وی گفت: در مهمترین سند بالادستی نظام سلامت کشور، سیاست‌‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، به دو نکته بسیار مهم به صراحت و ابرام فنی اشاره شده است؛ یکی از این موارد، خودمراقبتی است و مورد دوم که سرفصلی جداگانه در سند دارد، بازشناسی، تبیین، ترویج، توسعه و نهادینه نمودن طب سنتی ایران است.

وی راه‌اندازی مرکز خدمات طب سنتی ایران ویژه بیماران کرونایی را اقدامی در راستای تحقق این بند از سیاست‌‌های کلی سلامت اعلام کرد و افزود: باید به پارادایم‌‌های موجود در طب ایرانی توجه کافی شود. در کمتر کشوری مشاهده می‌‌شود، چه در طب رایج و چه در طب سنتی آن کشور، نگاهی جامع‌نگر، بن‌مایه اصلی طب باشد.

زالی اظهار کرد: پدیده قطعه‌قطعه شدن در طب نوین آفتی محسوب می‌‌شود که طب سنتی ایرانی گرفتار آن نیست؛ در طب سنتی ایران به بیمار به عنوان موجودی با کرامت و صاحب اشرافیت دردمند می‌‌نگرند که نگاهی کلی است.

وی تصریح کرد: ۱۵ سال است که در دانشگاه‌‌های علوم پزشکی برای ایجاد لعاب منطقی آکادمیک مبتنی بر شواهد در دنیای امروز پررقابت ناشی از دگردیسی های علمی، دانشکده‌های طب سنتی تشکیل شده است. این اقدام سبب شد فارغ التحصیلان طب سنتی که هم پزشک هستند و هم به مکانیزمهای طب نوین و کلاسیک اشراف دارند، به میدان بیایند و فضای علمی پالایش شود.

به گفته رییس دانشگاه شهید بهشتی، دانشکده طب سنتی به عنوان ژنراتور اصلی تولید علم طب سنتی موجب زدودن فضای مخدوش و پرابهامی می‌شود که با فریب‌کاری گره خورده است.

زالی با اشاره به سه دانشگاه علوم پزشکی پیشتاز در حوزه طب سنتی عنوان کرد: دانشگاه‌‌های علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران و ایران از بهترین دانشگاه‌‌های علوم پزشکی کشور از لحاظ رنک علمی، پیشتاز راه‌اندازی دانشکده طب سنتی بودند، بنابراین می‌‌توان به متخصصان این حوزه اعتماد کرد.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: اگر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که در چند رقابت ملی، رتبه اول در حوزه آموزش پزشکی را از آن خود کرده است و جایگاه ممتازی به دست آورد، پس مورد اعتماد است؛ شکل‌گیری دانشکده طب سنتی با بضاعت و قوه علمی صورت گرفت و فارغ التحصیلان آن با اطمینان از نظر سلایق علمی، عملی و حرفه‌‌ای قابل اقتدا هستند.

وی با بیان تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر استفاده و کاربست بهینه طب سنتی در بحرا ن کرونا، شرایط طب ایرانی را تکرار نشدنی خواند و گفت: باید با غرور ملی بیش از هر زمان دیگری بر احیای طب سنتی ایرانی و میراث آن پافشاری کنیم؛ یکی از مهمترین امتیازها در عرصه فرهنگی جهانی، میراث غیرقابل ملموس است؛ طب ایرانی به عنوان یک میراث غیرقابل ملموس ارزنده باید مورد حمایت قرار گیرد و با نگاهی عمیق به این طب تحول گرا، عینی گرا و پویا توجه شود.

زالی همچنین اقلیم بسیار پیچیده، بکر و استثنایی ایران را غیرقابل چشم‌پوشی دانست.

وی تصریح کرد: همچنین باید در پاسخ‌دهی نظام سلامت به گونه‌‌ای عمل شود که کارکرد مغایر با خواست مردم نباشد، چراکه اقبال و جستجوگری در طب سنتی ایران در نهاد همه هموطنان نهفته است و اقدام علمی، یافتن پاسخ درخور است؛ اگر متخصصان وارد عمل نشوند، فریبکاران گوی را در دست می‌‌گیرند، هم‌اکنون هم فضای مجازی مملو از ادعاهای بی‌مورد است.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی، تشکیل تیم فعال علمی با پشتوانه آکادمیک به عنوان منبعی با اصالت را گامی هوشمندانه خواند و گفت: کارشناسانی که در این مرکز شروع به فعالیت می‌‌کنند، پیش از این در سامانه ۴۰۳۰ خدمت ارائه داده‌اند، بنابراین از دانش اجتماعی خوبی برخوردارند؛ طبق گزارشات، بالغ بر ۴۰ درصد تماس گیرندگان سامانه ۴۰۳۰ در خصوص داروهای طب سنتی سؤال می‌کنند، این مرکز پاسخ به همین خواسته‌‌هاست.

وی ادامه داد: قوه مدبره، واژه‌‌ای است در طب سنتی که به سیستم ایمنی در طب نوین شبیه‌سازی می‌‌شود. ارتقا این قوه دژ مستحکمی در برابر ویروس کووید-۱۹ است. از طرفی بیماری کرونا مزمن و فرسایشی شده است و همه مردم پذیرفته‌‌اند که باید به یک الگوی زیستی با تغییرات شگرف در تغذیه و مراودات اجتماعی برسیم؛ این موضوع نیز با مبانی طب سنتی ایرانی گره خورده است که در جهت اطلاح سبک زندگی حرکت می‌‌کند.

فرمانده ستاد مدیریت بیماری کرونا در تهران، عنوان کرد: سازمان بهداشت جهانی نیز اعلام کرده است که دارو یا روش مداخله‌‌ای در طب سنتی هر کشور به شرط ایمن بودن، اثربخش بودن و داشتن کنترل کیفی، پشتوانه علمی و سیاسگذارانه دارد.

زالی از در جریان بودن بالغ بر ۸۰ کارآزمایی بالینی زیادی در دانشگاه های علوم پزشکی کشو به ویژه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با همکاری متخصصین اپیدمیولوژیست، متدولوژیست، متخصصین مختلف بالینی و متخصصین طب سنتی خبر داد و گفت: همکاری این افراد خبرهای خوشی را در پی خواهد داشت.

وی ادامه داد: اگر کسی در حوزه طب سنتی برای مقابله با کرونا دعایی دارد، به گفته مقام معظم رهبری نباید به سخره گرفته شود، باید آن ها را به طرح موضوع دعوت کنیم و ادعای آنها را ارزیابی و پاسخ دهیم.

آغاز فعالیت مرکز طب سنتی ایرانی ویژه بیماران کرونایی از فردا

دکتر رسول چوپانی، رییس دانشکده طب سنتی دانشگاه، ضمن اعلام آمادگی ۲۵ کارشناس برای ارائه خدمات مشاوره ای تلفنی و ۲۵ پزشک فعال در ۵ اتاق ویزیت حضوری، تصریح کرد:تمامی خدمات این مرکز هیچ تداخلی با طب رایج ندارد و تابع قوانین وزارت بهداشت و پروتکل های ابلاغی است.

وی هدف از راه اندازی این مرکز را افزایش کیفیت زندگی، کاهش شدت بیماری و کاهش طول بیماری اعلام کرد و گفت: آغاز به کار این مجموعه از فردا ساعت ۸ صبح تا ۸ شب در روزهای شنبه تا جمعه خواهد بود.

چوپانی عنوان کرد: اطلاعات تمامی بیمارانی که با مرکز ارتباط برقرار می‌‌کند، ثبت و در صورت نیاز وضعیتشان پیگیری می‌‌شود.

رییس دانشکده طب سنتی دانشگاه اظهار کرد: در حال حاضر همه باید در کنار هم برای مقابله با کرونا تلاش کنیم و این بهترین فرصت برای نشان دادن اثربخشی طب سنتی در کنترل بیماری هاست. امیدواریم اتحاد و همدلی دو طب بتواند مشکلی از کشور را حل کند.

در این مراسم، دکتر زهرا الهیان نماینده مردم تهران و نایب رییس فراکسیون طب سنتی مجلس شورای اسلامی، زهرا شیخی رییس کمیته طب سنتی و سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی و دکتر نفیسه حسینی یکتا مدیر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت حضور داشتند و بر نقش طب سنتی ایرانی در پیشگیری، کاهش میزان بستری و ورودی بیمارستان ها در بحران کرونا تاکید کردند.

انتهای پیام/

error: Content is protected !!