مشاهده “سندرم التهابی چندسیستمی مرتبط با کرونا” در بزرگسالان

کروناسندرم التهابی چندسیستمی مرتبط با بیماری کووید-۱۹ می‌تواند افراد بزرگسال را نیز درگیر کند.

به گزارش ایسنا، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا در گزارشی اعلام کرد: سندرم التهابی چند سیستمی که در کودکان مشاهده شده است می تواند افراد بزرگسال را نیز مبتلا کند.  

ماه ها پس از شناسایی سندرم التهابی چند سیستمی مرتبط با بیماری کووید-۱۹ در کودکان موسوم به MIS-C اکنون کارشناسان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا هشدار داده‌اند که بیماری مشابهی موسوم به MIS-A افراد بزرگسال را نیز درگیر می‌کند.

روز گذشته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا گزارشی را منتشر کرد که نشان از ابتلای بزرگسالان به سندرم التهابی چند سیستمی است. این بیماری همچون سندرم مشاهده شده در کودکان عارضه ای جدی است که چندین عضو از بدن را درگیر می کند و موجب افزایش التهاب در بدن می شود.

همچنین در هر دو سندرم بسیاری از بیماران به کروناویروس عامل بیماری کووید-۱۹ آلوده بوده اند یا در خون آنان آنتی بادی های کروناویروس وجود داشته که نشانه ابتلای اخیر به عفونت کرونا است.

در حال حاضر، موارد ابتلا به MIS-A همچون مورد مشابه در کودکان، اندک است. با این حال گزارش جدید مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا حاکی از ابتلای ده ها بیمار بزرگسال به سندرم MIS-A است.

اولین موارد از ابتلا به سندرم التهابی چند سیستمی در کودکان در فصل بهار شناسایی شد و پزشکان این عارضه را MIS-C یا سندرم التهابی چند سیستمی در کودکان معرفی کردند. ابتلای کودکان به این سندرم نادر که چندین اندام را تحت تاثیر قرار می دهد و اغلب با بستری شدن در بیمارستان همراه است و می تواند موجب تب، درد شکم، استفراغ، اسهال، درد گردن، بثورات پوستی و خستگی شود.

به گزارش لایوساینس، در فصل تابستان، گزارش هایی از موارد ابتلا به سندرمی مشابه در بزرگسالان منتشر شد. ۲۷ مورد از این سندرم در بزرگسالان آمریکا و انگلیس گزارش شده است. برخی از علائم بزرگسالان مشابه با نشانه های مشاهده شده در کودکان است که می توان به تب، علائم دستگاه گوارشی و بثورات پوستی اشاره کرد. همچنین برخی از بیماران به درد قفسه سینه یا تپش قلب دچار شده اند و در تمامی آنان نشانگرهای التهاب افزایش داشته است.

error: Content is protected !!