مهم‌ترین علل شیوع بالای آرتروز زانو در ایران

دبیر انجمن روماتولوژی ایران با اشاره به اینکه بیش از ۱۰۰ نوع بیماری اسکلتی وجود دارد، گفت: بخشی از این بیماری‌ها خود ایمنی بوده و در این بین، آرتروز، پوکی استخوان و نقرس،از شیوع بالاتری برخوردارند.

به گزارش فارس، محسن سروش در آستانه برگزاری یازدهمین کنگره سالیانه انجمن روماتولوژی ایران، اظهارداشت: آرتروز بیشترین عارضه در مفاصل است و در این بین، آرتروز زانو در ایران بیشتر شایع است.

وی با بیان این مطلب که بیش از ۱۰۰ نوع بیماری اسکلتی داریم، گفت: بخشی از این بیماری‌ها ناشی از خود ایمنی است و در این بین، آرتروز، پوکی استخوان و نقرس، از شیوع بالاتری برخوردارند.

سروش، از بیماری های مفاصل به عنوان بیماری ها مزمن نام برد و تاکید کرد: کنترل و پیشگیری از این بیماری ها، از اهمیت بالایی در نظام سلامت برخوردار است.

وی با عنوان این مطلب که بیماری های روماتیسمی درمان مشخص ندارند، افزود: مهم ترین نکته در مواجهه با این قبیل بیماران، توصیه هایی است که باید به آنها ارائه داد تا بکار ببندند.

دبیر انجمن روماتولوژی ایران تاکید کرد: ما به بیماران می گوییم که باید با بیماری خودشان کنار بیایند، چون راه ریشه کنی ندارد.

سروش با عنوان این مطلب که روند کنترل بیماری های مفصلی در ایران به مانند کشورهای پیشرفته دنیا است، افزود: آرتروز بیشترین عارضه در مفاصل است و در این بین، آرتروز زانو در ایران بیشتر شایع است.

وی در توضیح اینکه چرا آرتروز زانو در بین ایرانی ها شایع تر است، گفت: مسائل ژنتیکی و نوع فعالیت ها، نشستن روی زمین هنگام غذا خوردن، استفاده زیاد از پله ها، توالت ایرانی، وزن زیاد و…، مهم‌ترین علل شیوع بالای آرتروز زانو در ایران است.

سروش افزود: آرتروز بیشتر بیماری افراد مسن است، یعنی اینکه هر چه سن بالاتر برود احتمال بروز آرتروز بیشتر می شود. در عین حال، آرتروز در خانم ها، شدت و شیوع بیشتری دارد.

0

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

error: Content is protected !!