نادیده گرفتن طب سنتی در پاندمی کرونا به قیمت جان مردم!

دکتر “احمدرضا شریفی؛ پزشک متخصص طب سنتی در گفتگو با تسنیم درباره چرایی به کار نگرفتن ظرفیتهای طب سنتی کشورمان در درمان بیماران کرونایی در سطح بیمارستانها اطهار کرد: بیماری کرونا، راههای انتقال و مخاطرات و عوارض این بیماری در ماههای اخیر سبب شده تا مردم موضوع پیشگیری و رعایت دستورالعملهای بهداشتی را بیش از پیش مورد توجه قرار دهند.

وی ادامه داد: در این میان بهره گیری از توصیه های تغذیه ای طب سنتی بیش از پیش مورد توجه است؛ علاوه بر اینکه اصلاح سبک تغذیه ای برای تقویت ایمنی بدن موضوعی است که بارها از سوی پزشکان و اطبای سنتی مورد تاکید قرار گرفته است.

این متخصص طب سنتی متذکر شد: در این میان اما آنچه مایه تعجب است باز هم بی توجهی یا غفلتی است که به دستورات طب سنتی و نسخ تخصصی و امتحان پس داده آن برای پیشگیری از بیماری و تقویت سیستم ایمنی میشود؛ چیزی که مورد تائید همه کارشناسان بوده اما هیچگاه رسماً از هیچ رسانه ای و از زبان هیچ مسئولی این موضوع توصیه، تاکید و تائید نشده است!

 وی تصریح کرد: اصلاح سبک زندگی از نگاه طب سنتی نیازمند تولید محتواهایی به زبان روز است که متاسفانه در زمینه عرضه محتوا، کمبودهایی وجود دارد.

این متخصص طب سنتی با بیان اینکه تدوین دستورالعملهایی مبتنی بر طب سنتی یکی از اقداماتی است که در برخی بیمارستانها از جمله بقیه الله در این ایام مورد توجه قرار گرفته است، ادامه داد: یکی از این اقدامات، تدوین چند دستور غذایی برای بیماران مبتلا به کرونا است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) به عدم اجرای طرح ادغام طب سنتی و رایج بر اساس دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی اشاره و تصریح کرد: از سال ۲۰۰۷ براساس استراتژی سازمان بهداشت جهانی باید طب سنتی و نوین در تمام کشورها ادغام شود اما از آنجا که حمایت قاطعی در این زمینه وجود نداشته هنوز در ایران اجرایی نشده است.

به گفته دکتر شریفی، از میان کشورها، کشور چین شاخص ترین کشوری است که ۴ سطح درمانی برای درمان بیماران خود تعریف کرده که سه سطح اول کاملا گیاهی و سنتی است همچنین بیمارستان تخصصی طب سنتی و تولید داروهای گیاهی با دستگاههای روز به شکل ویژه در سیستم درمانی این کشور مورد توجه قرار دارد.

دکتر شریفی یادآور شد: یکی از علل کنترل کرونا در چین، بهره گیری از ظرفیت طب سنتی در این کشور بوده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) خاطرنشان کرد: از یک سو بخش علمی باید در این زمینه جهادی عمل کند و از دیگر سو، رسانه ها به ویژه رسانه ملی باید قوی اطلاع رسانی کند، از سوی دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت نیز اصول ضروری طرح رسانه ای برای این موضوع تعریف کرده اما اجرایی نشده است.

error: Content is protected !!