نتایج آزمایشگاهی امیدوارکننده از تولید یک داروی ضد کرونا

شرکت داروسازی اینوویشن (Innovation Pharmaceuticals) داده های امیدوارکننده ای از آزمایش جاری روی داروی بریلاسیدین (Brilacidin) در آزمایشگاه RBL آمریکا (US Regional Biocontainment Laboratory) برای درمان بیماری کووید-۱۹ گزارش کرده است.

نتایج آزمایشگاهی امیدوارکننده بریلاسیدین علیه کووید-19

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از “فارماسوتیکال تکنولوژی“، داده ها نشان می دهند که داروی بریلاسیدین دارای شاخص گزینش‌پذیری (SI) بالاست؛ این شاخص برای مقایسه اثر ضد ویروسی بین داروهای در حال بررسی استفاده می شود.

به ادعای شرکت اینوویشن، در یک رده سلولی اپیتلیال ریه انسان، شاخص گزینش‌پذیری دارو بیش از ۳۰۰ بوده که بالاتر از شاخص گزینش‌پذیری بیشتر داروهای ضد ویروس دیگر آزمایش شده علیه بیماری کووید-۱۹ بوده است.

به گفته لئو ارلیش، مدیرعامل شرکت داروسازی اینوویشن، شاخص گزینش‌پذیری شاید مهم‌ترین معیار برای مقایسه اثر ضد ویروسی بین داروهای تجربی باشد و این داده های جدید نشان می دهند که داروی بریلاسیدین یکی از بهترین نامزدهای ضد کروناویروس جدید محسوب می شود.

برخلاف هزاران ترکیب و داروی دیگر که به عنوان گزینه های درمان بیماری کووید-۱۹ مطرح هستند، داروی بریلاسیدین به میزان قابل توجهی پایدار و قوی بوده است که نشان می دهد این دارو از پتاسیل فوق العاده ای به عنوان یک روش درمانی برای کووید-۱۹ برخوردار است.

به دنبال انکوباسیون مستقیم ویروس فعال (یا نوع وحشی)، داروی بریلاسیدین در غلظت متوسط نانومولار اثر مهاری ۵۰ درصدی (IC50) بر رده سلول های اپیتلیال ریه را نشان داد.  

همچنین بر اساس یافته های مطالعه، داروی بریلاسیدین در غلظت های زیاد میکرومولار سمیت سلولی ندارد. اثر مهاری ۹۰ درصدی بریلاسیدین در محدوده غلظت های پایین میکرومولار بوده است.

طی غربالگری ۵,۶۳۲ ترکیب از جمله ۳,۴۸۸ مورد آزمایش در مرحله بالینی، تنها ۱۹ مورد دارای اثر مهاری ۵۰ درصدی در محدوده نانومولار (۱µM>) در برابر کووید-۱۹ مشابه با داروی بریلاسیدین بوده اند.

شرکت داروسازی اینوویشن در نظر دارد آزمایش بالینی برنامه ریزی شده برای داروی خود به منظور درمان بیماری کووید-۱۹، از جمله انتخاب سایت های آزمایش بالینی را سرعت ببخشد. مذاکرات این شرکت با سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) احتمالا از اوایل ماه آینده آغاز می شود.

———————————————————

بیشتر بخوانید: 

*تاثیر مستقیم کووید-۱۹ بر قلب

*احتمال تشدید علائم کرونا در ابتلای مجدد

error: Content is protected !!