نظام پزشکی: ضوابط بهداشتی در مطب‌ها بیشتر رعایت شود

به گزارش ایرما به نقل از سازمان نظام پزشکی، «محمدرضا ظفرقندی» روز پنجشنبه در این نامه خطاب به جامعه پزشکی نوشت: با توجه به اوج گیری مجدد بیماری کرونا و مواجهه بیش از پیش بیماران با جامعه فداکار و ایثارگر پزشکی کشور در مطب­‌ها، دفاتر کار و بیمارستان‌ها که امروز خطوط مقدم این عرصه هستند و از آنجا که حفظ سلامت همکاران ارجمند و امکان ادامه خدمت به بیماران نیازمند در شرایط بحرانی موجود، اولویت قطعی سازمان نظام پزشکی است، خواهشمند است ترتیبی اتخاذ فرمایید که رعایت ضوابط بهداشتی و اصول حفاظتی در مطب­‌ها و دفاتر کار بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و نظارت دقیق و اجرایی ضوابط جلوگیری از اشاعه بیماری مد نظر و عمل قرار گیرد.

«محمد جهانگیری» معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی نیز در نشست خبری اول مرداد نیز در پاسخ به خبرنگار سلامت ایرنا درباره رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مطب‌ها گفته بود: در اردیبهشت ماه تدوین پروتکل‌ها برای مطب‌ها انجام شد. مطب‌ها از ابتدا بسته نبودند. در دندان پزشکی پروتکل‌ها به شدت سخت گیرانه است. در پزشکی هم حتی گفته شده که در ساعت باید ۶ بیمار پذیرش شود که این پروتکل اعلام شده است.

وی بیان کرد: در زمینه نظارت هم دقت‌هایی انجام می‌شود. این‌که به صورت کامل رعایت نمی‌شود، حق با شماست. نکته مهم این است که این رعایت فقط قرار نیست توسط پزشکان انجام شود و یکی از موارد مهم، مراجعه کنندگان هستند. بیماران برای مراجعه به خیلی از متخصصان از شهرستان‌ها می‌آیند. مردم باید سیستم نوبت را رعایت کنند. هرچند درمان به تاخیر افتاده است و ما نگرانی برای سایر بیماری‌ها هم داریم.

معاون سازمان نظام پزشکی گفت: حتما نظارت‌ها را تشدید خواهیم کرد، اما باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم. معیار سنجش مطب با بقیه اقشار متفاوت است. زیرا همه افراد مراجعه کننده یا مشکوک به کرونا بوده یا بیمار هستند. در نتیجه این مکان‌ها ممکن است آلوده‌ترین مکان باشد. باید از تمام ظرفیت‌ها استفاده شود و نمی‌توانیم به راحتی پلمب کنیم. منشی پزشک به جز خواهش از مراجعه کنندگان نمی‌تواند کار دیگری انجام بدهد. نکته اصلی این است که باید از ظرفیت‌های فعال استفاده کنیم. بازنگری بر رعایت پروتکل‌ها در دستور کار است. این‌که برای یک مطب محدودیت ایجاد کنیم، باید به این هم فکر کنیم که به جای آن باید چه چیزی ایجاد شود.

به گزارش ایرنا، تا ظهر امروز (پنجشنبه) ۲۸۴ هزار و ۳۴ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۲۲۱ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۱۵ هزار و ۷۴ نفر رسیده است.

error: Content is protected !!