هشدار نسبت به کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی تا نگرانی ازخیز کرونا درقم

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: ۶۷۴ هزار و ۱۹۳ دُز واکسن کرونا به مردم قم تزریق شده است.

محمدرضا قدیر در گفت‌وگویی، آخرین وضعیت کووید۱۹ در قم را مورد اشاره قرار داد و گفت:  در ۲۴ ساعت منتهی به دوم مهرماه سال جاری، ۱۰۴ نفر با علائم مشکوک به کرونا پذیرش و ۹۲ بیمار بستری شدند.

وی با اشاره به فوت ۱۴ بیمار کرونایی طی شبانه‌روز گذشته، اضافه کرد: در این مدت ۸۹ بیمار با بهبودی از بیمارستان ترخیص شدند.

قدیر با بیان این‌که ۶۰۴ بیمار کرونایی در مراکز درمانی قم بستری هستند، ادامه داد: ۱۹۷ بیمار کرونایی بستری در بیمارستان‌های استان در وضعیت وخیمی به سر می‌برند.

به گفته وی، طی شبانه‌روز گذشته یک هزار و ۵۴ تست کرونا در قم انجام گرفته که ۲۸۳ مورد از این بین مثبت گزارش‌شده است.

قطع زنجیره کرونا نیازمند واکسیناسیون ۸۰ درصد مردم است

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: با توجه به قدرت سرایت بسیار بالا ویروس دلتا، برای قطع زنجیره آن باید دست‌کم ۸۰ در صد مردم واکسینه شوند و تمام تلاش نظام سلامت استان مصروف واکسیناسیون حداکثری است.

محمدرضا قدیر در بازدید از بیمارستان امیرالمومنین(ع)، افزود: روند بیماران سرپایی، بستری و بدحالِ کرونایی نزولی است، اما هنوز حدود ۱۹۰ بیمار بدحال در مراکز درمانی قم وجود دارند که بیشتر آن‌ها واکسن تزریق نکرده‌اند.

وی اهمیت واکسیناسیون به‌موقع در جامعه را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: از مردم قم تقاضا داریم در اسرع وقت به تزریق واکسن اقدام نمایند.

رتبه بالای قم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی حفظ شود

استاندار قم با اشاره به ‌کاهش نرخ رعایت پروتکل‌های بهداشتی در برخی صنوف ‌و مشاغل این استان، گفت: این موارد پیگیری شود، تا از نظر رعایت پروتکل‌ها همانند گذشته در سطح کشور رتبه بالا را حفظ کنیم.

بهرام سرمست در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی ‌و فرماندهی عملیات پاسخ به ‌بحران در تالار کرامت استانداری قم، موضوع توسعه واکسیناسیون را مورد توجه ‌و تاکید قرار داد و اظهار داشت: با پیگیری‌های صورت گرفته، سن واکسیناسیون در قم در مقایسه با میانگین کشوری ۱۰ سال جوان‌تر است.

وی اضافه کرد: به‌تازگی نیز با پیگیری‌هایی که از طریق وزارت بهداشت، درمان ‌و آموزش پزشکی انجام شد، شرط سنی برای تزریق واکسن در استان حذف شد، ازاین‌رو انتظار داریم که دستگاه‌های اطلاع‌رسان ‌و همچنین سازمان‌های فرهنگی در تشویق مردم به ‌امر واکسیناسیون اهتمام داشته باشند.

وی یادآور شد: مراکز متعددی برای واکسیناسیون در استان دایر شده و واکسن نیز به‌ تعداد کافی در اختیار داریم و زمینه برای دریافت واکسن کاملا فراهم است.

استاندار قم بیان داشت: تحقق واکسیناسیون ۷۰ درصدی در استان نیازمند همراهی تمام سازمان‌ها اعم از اداره‌های دولتی ‌و گروه‌های مردمی است.

سرمست، دانش آموزان و افراد مرتبط با حوزه آموزش‌وپرورش را مهم‌ترین گروه‌های هدف واکسیناسیون در استان عنوان کرد و گفت: این‌ موضوع در قالب کارگروهی دنبال شود؛ چرا که برای این‌که خانواده‌ها فرزندان خود را با آسودگی کامل به ‌مدرسه بفرستند، باید زمینه واکسیناسیون آن‌ها را فراهم نماییم.

وی همچنین در ادامه تصریح کرد: باید به ‌شیوه‌های اقناعی تلاش کنیم واکسیناسیون گسترش پیدا کند، برای این منظور یک سری سیاست‌های تشویقی ‌و سیاست‌های بازدارنده‌ و سلبی در ستاد استانی پیش‌بینی ‌شود و در سطح ستاد ملی نیز به‌ تصویب برسد.

هشدار درباره سهل‌انگاری نسبت به پروتکل‌ها و تبلیغات ضدواکسن در قم

تعدادی از مسوولان و دست‌اندرکاران ستاد استانی کرونا در قم نسبت به تبعات سهل‌انگاری بخشی از مردم و اماکن تجاری نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و همچنین تبلیغات ضد واکسن در این استان هشدار دادند.

فرماندار قم در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی ‌و فرماندهی عملیات پاسخ به ‌بحران در تالار کرامت استانداری، گفت: مطابق داده‌های موجود کسانی که در قم مخالف واکسیناسیون هستند و بر علیه آن تبلیغ می‌کنند، کمتر از ۱۰ درصد جامعه را تشکیل می‌دهند، این افراد با متصل شدن به ‌شبکه‌های مجازی خارجی و با هم‌افزایی یکدیگر جولانی را به ‌پا کرده‌اند.

مرتضی حیدری اظهار داشت: بر اساس تحلیل‌های انجام شده در جلسه‌های مرتبط با طرح شهید سلیمانی، مردم قم به ‌لحاظ واکسیناسیون کرونا به سه ‌گروه موافق، مخالف و همچنین بی‌تفاوت تقسیم‌بندی‌ می‌شوند.

وی افزود: طبق آمار رسمی ارائه شده توسط دانشگاه علوم پزشکی عده‌ای که به‌ واکسیناسیون اعتقاد دارند، ۴۳ درصد مردم این استان هستند، ولی تحلیل ما این است که حداقل ۵۰ درصد کاملا اعتقاد دارند و واکسن تزریق کرده‌اند و این روند نیز همچنان تداوم دارد.

وی در ادامه گفت: برخلاف این تعداد که از معتقدان و موافقان واکسیناسیون هستند، طیفی نیز در استان به ‌واکسیناسیون اعتقاد ندارند و برحسب داده‌های موجود کسانی که مخالف هستند و بر علیه آن تبلیغ می‌کنند، کمتر از ۱۰ درصد جمعیت استان را شامل می‌شوند که با متصل شدن به‌ شبکه‌های مجازی خارجی با یکدیگر جولانی را به‌ پا کرده‌اند، ولی عملا مردم از آن‌ها استقبال نمی‌کنند و توطئه آن‌ها نیز خیلی کارساز نبوده‌ است.

حیدری یادآور شد: وضعیت فعلی واکسیناسیون در قم موافقت بیش از نیمی از جامعه که به‌ صیانت از جان خود اقدام کردند را نشان می‌دهد.

فرماندار قم تصریح کرد: فارغ از گروه اول ‌و دوم، گروه سومی‌ نیز در استان وجود دارند که در خصوص واکسیناسیون یا اطلاع کافی ندارند و یا به ‌آن بی‌تفاوت هستند و از ضرورت آن غافل می‌باشند که ترغیب ‌و تشویق این افراد به ‌واکسیناسیون از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی برخی از راهکارهای احصا شده برای واکسیناسیون بیشتر افراد جامعه را مورد توجه قرار داد و گفت: تشدید حرکت‌های محلی با کمک نیروی مقاومت بسیج‌ و مراکز بهداشت، استفاده از نخبگان جوان و بهره‌گیری از ظرفیت روحانیان ‌و مساجد، خوشه‌ای کردن واکسیناسیون،  شناسایی کهنسالان‌ و معلولانی که توانایی نقل‌وانتقال ندارند، در افزایش واکسیناسیون تاثیر بسزایی دارد.

وی در ادامه ‌افزود: با همکارهای نهادهای حمایتی مانند اداره کل کمیته امداد امام‌(ره)، بهزیستی و موسسه‌های خیریه یک هزار و ۷۰۰ نفر از افراد مسن‌ و یا معلول برای واکسیناسیون شناسایی و برای ترغیب آن‌ها نیز سیاست‌های تشویقی در نظر گرفته شده ‌است.

فرماندار قم در بخشی از سخنان خود با اشاره به ‌چشم‌انداز روشن واکسیناسیون در قم، تاکید کرد: در صورت فعال شدن مراکز ۲۸ گانه‌ واکسیناسیون در استان و هماهنگی آن‌ها با طرح شهید سلیمانی، انتظار داریم ۷۰ تا ۸۰ درصد مردم این استان واکسینه شوند.

۱۹ هزار نفر از متصدیان واحدهای صنفی قم واکسن زدند

عضو هیات رییسه اتاق اصناف قم نیز در این جلسه با اشاره به ‌بازرسی‌های مستمر از صنوف مختلف این استان، گفت: طی درخواست‌های صورت گرفته از دانشگاه علوم پزشکی، ۶ هزار نفر از متصدیان واحدهای صنفی قم خارج از شرط سنی اعلام شده، واکسن دریافت کرده‌اند.

بیت‌الله کریمی افزود: در مجموع حدود ۱۹ هزار نفر از متصدیان واحدهای صنفی قم واکسن زده‌اند و از اتحادیه‌های صنفی استان نیز درخواست کردیم هر اتحادیه با توجه به ‌رسته‌های تحت پوشش خود، راهکارهای تشویقی در نظر بگیرد.

وی افزود: هیات رییسه اتاق اصناف قم نیز یک بسته تشویقی واکسیناسیون را برای کلیه اصناف در نظر گرفته که بر اساس آن از ابتدای مهرماه هر فردی که از صنوف مختلف اقدام به تزریق واکسن کند، از تخفیف ۱۵ درصدی عوارض بهره‌مند می‌شود.

به گفته وی، این بسته پس از تصویب در کمیسیون نظارت اتاق اصناف اجرایی خواهد شد.

۷۶ درصد کارکنان اداره‌های استان قم واکسن کرونا دریافت کردند

رییس سازمان مدیریت بحران قم نیز با اشاره به‌ گزارش ارائه شده از واکسیناسیون ۲۳ اداره در استان، گفت: تاکنون به‌صورت میانگین ۷۶ درصد کارکنان اداره‌های استان واکسن دریافت کرده‌اند.

محسن اروجی همچنین با اشاره به ‌در پیش بودن ایام سوگواری دهه آخر ماه صفر، افزود: در این ایام آیین‌های عزاداری زیادی در قم برگزار می‌شود که دستورالعمل‌های بهداشتی آن مانند ایام محرم است و اقدام‌هایی نظیر برپایی ایستگاه‌های صلواتی ‌و دسته‌روی ممنوع می‌باشد؛ فاصله اجتماعی نیز باید رعایت شود.

احتمال راهپیمایی خودجوش اربعین در بلوار پیامبر اعظم قم

معاون خدمات شهری شهرداری قم نیز در این جلسه بیان کرد: با توجه به ‌محدودیت‌های ایجاد شده در اعزام زائران به ‌کشور عراق، پیش‌بینی ما این است که در روز اربعین به‌صورت خودجوش شاهد پیاده‌روی در بلوار پیامبر اعظم(س) باشیم.

عباس ذاکریان بیان کرد: طی هفته‌های اخیر درخواست‌های متعددی برای صدور مجوز برپایی ایستگاه‌های صلواتی داشتیم که مقاومت کردیم، ازاین‌رو باید در خصوص مراسم اربعین در استان تدبیری اندیشیده‌ شود.

مبتلایان کرونا در قم دیر به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم نیز وضعیت کرونا در قم را از نظر ابتلا، بستری‌ و تعداد آزمایش‌های مثبت، کاهشی دانست و گفت: متاسفانه افرادی که به ‌مراکز درمانی مراجعه می‌کنند سطح اکسیژن پایینی دارند که این نشان‌دهنده مراجعه دیرهنگام بیماران است. 

محمدرضا قدیر ادامه داد: با وجود ‌این‌که بیش از ۴۶ درصد از افراد بالای ۱۷ سال در استان قم واکسینه شده‌اند، اما هنوز هم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در جامعه برای مقابله و قطع زنجیره بیماری یک اصل مهم است.

وی با اشاره به‌ این‌که در منطقه نارنجی کرونایی هستیم، نباید با عادی انگاری دچار موج‌های بعدی شویم، تصریح کرد: واکسیناسیون در اولویت برنامه‌های دانشگاه علوم پزشکی قم قرار دارد و تمام تلاش‌ها در راستای تسریع در روند این طرح ملی است.

وی افزود: تاکنون ۶۵۳ هزار و ۱۶۷ نفر در قم واکسینه شده‌اند که از این تعداد ۴۴۷ هزار و ۷۷۳ نفر دُز اول و ۲۰۵ هزار و ۳۹۴ نفر نیز دُز دوم واکسن را تزریق کرده‌اند.

میانگین واکسیناسیون گروه سنی بالای ۶۰ سال در قم کمتر از ۷۰ درصد است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم نیز گفت: میانگین واکسیناسیون افراد بالای ۶۰ سال در کشور، ۸۸ درصد است، درحالی‌که میانگین واکسیناسیون این گروه سنی در قم کمتر از ۷۰ درصد است و این مساله می‌تواند در ایجاد موج ششم در آبان ماه سال جاری تاثیرگذار باشد.

سیامک محبی افزود: اجرای برنامه واکسیناسیون در ۲۸ مرکز جامع خدمات سلامت شهری برای سالمندان به‌زودی آغاز می‌شود که این طرح در راستای لکه‌گیری و تشویق سالمندان برای تزریق واکسن است.

وی از پیش‌بینی اجرای طرح واکسیناسیون سیار خبر داد و گفت: این طرح باید به‌صورت هدفمند دنبال شود که نیازمند همراهی نیروهای مسلح، بسیج ‌و هلال‌احمر می‌باشد. 

وی با تاکید بر این‌که درصد رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در آرامستان‌ها، ناوگان حمل‌ونقل عمومی، جایگاه‌های سوخت، بستنی ‌و آبمیوه فروشی‌ها، اغذیه‌فروشی، مراکز بازی‌های رایانه‌ای و آرایشگاه‌ها قابل قبول نیست، افزود: استفاده از ماسک در اماکن عمومی ۶۳ درصد، اداره‌ها و بانک‌ها ۷۲ درصد و وسایل نقلیه عمومی ۵۶ درصد برآورد می‌شود.

شرط آموزش حضوری در مدارس قم واکسیناسیون است

استاندار قم با اشاره به ‌آغاز سال تحصیلی به‌صورت غیرحضوری، گفت: شرط آموزش حضوری در مدارس استان واکسیناسیون ‌و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است.

بهرام سرمست در جلسه شورای آموزش‌وپرورش قم در تالار کرامت استانداری، طی سخنانی ضمن قدردانی از زحمت‌های چشمگیر فرهنگیان استان در ایام کرونا، افزود: برگزاری کلاس‌های درس به‌صورت غیرحضوری تجربه‌ای ارزشمند برای نظام آموزش کشور بود.

وی اضافه کرد: با تلاش‌های فرهنگیان، استان کمترین آسیب را در راستای بار علمی کلاس‌های درس داشت و توانستیم در مقایسه با استان‌های کشور رتبه‌های بسیار خوبی را کسب کنیم.

وی با اشاره به ‌بازگشایی مدارس از ابتدای مهرماه، ادامه داد:‌ آموزش تعطیل‌بردار نیست و در موعد تقویم آموزشی کلاس‌های درس آغاز خواهند شد.

سرمست واکسیناسیون عمومی در استان را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: معلمان و استادان مدارس، کادر آموزش، خانواده‌ها و افراد دخیل در آموزش‌وپرورش دانش‌آموزان باید پوشش داده شوند.

وی گفت: امروز وضعیت واکسیناسیون در قم از وضعیت کشور بهتر بوده و از میانگین کشوری بالاتر هستیم.

وی خاطرنشان کرد: مدیران مدارس نیز موظف به‌ آماده‌سازی فضای امن برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی توسط دانش آموزان در راستای برگزاری کلاس‌های حضوری هستند.

۴۶ درصد مردم قم واکسینه شدند

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: تاکنون ۴۶ درصد مردم قم واکسینه شده‌اند و امیدواریم با از بین رفتن شرایط سنی واکسیناسیون در استان، هر چه سریع‌تر تمامی همشهریان قمی اقدام به تزریق واکسن نمایند.

محمدرضا قدیر در خصوص واکسیناسیون کرونا در قم، افزود: تاکنون ۶۴۱ هزار و ۶۸۱ دُز واکسن کرونا در قم تزریق شده که ۴۴۰ هزار و ۹۳۵ مورد آن دُز اول و ۲۰۰ هزار و ۷۴۶ واکسن نیز مربوط به دُز دوم بوده است.

وی اضافه کرد: هیچ‌یک از کادر بهداشت و درمان در پیک سنگین کرونایی اخیر، بستری نشدند که این امر اهمیت واکسیناسیون را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: با توجه به واکسیناسیون به نسبت کامل کادر بهداشت و درمان در پیک پنجم کرونا که بسیار شدید و طولانی بود؛ هیچ‌یک از کادر بهداشت و درمان فوتی و یا حتی بستری در بیمارستان هم نداشته و دچار بیماری شدید کرونا نشدند.

قدیر گفت: اثرات واکسن در موج اخیر کاملا موثر بوده است و از همشهریان تقاضا می‌کنیم که هر چه سریع‌تر نسبت به تزریق واکسن اقدام نمایند.

دُز دوم واکسن برکت در مراکز واکسیناسیون موجود است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم نیز گفت: افرادی که زمان تزریق دُز دوم واکسن آن‌ها از نوع برکت رسیده است، می‌توانند به مراکز واکسیناسیون مراجعه و نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند.

سیامک محبی افزود: مراکز واکسیناسیون در قم فعال بوده و همشهریان بدون هیچ محدودیت سنی می‌توانند به مراکز مراجعه و اقدام به تزریق واکسن نمایند.

وی عنوان داشت: از همشهریان تقاضا می‌کنیم که به مراکز واکسیناسیون مراجعه و نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند.

وی در خصوص اتباع دیگر کشورها نیز گفت: این عزیزان قبل از ثبت‌نام برای تزریق واکسن باید به مراکز بهداشتی محل زندگی خود مراجعه و کد مربوطه را دریافت و سپس اقدام به تزریق واکسن کنند.

۱۰۸ هزار مشاوره کرونایی توسط طلاب مشاور انجام شد

مسوول گروه یاوران سلامت روان موسوم به کمیته مشاوره‌ و روان‌شناسی ستاد حوزوی بحران کرونا، گفت: ۱۰۸ هزار و ۳۹۰ مشاوره از سوی ۳۸۰ نفر طلبه مشاور در سطح کشور انجام گرفته‌ است.

حجت‌الاسلام رضا مهکام با ارائه گزارشی از عملکرد این ستاد از زمان تشکیل آن تاکنون، اظهار داشت: گروه یاوران سلامت روان به‌طور رسمی از ابتدای شیوع ویروس کرونا، با حمایت ستاد حوزوی بحران حوزه علمیه قم و با عنوان کمیته مشاوره به‌طور رسمی، همه‌جانبه و عملیاتی کار خود را در بسترهای مختلف خدمت‌رسانی به ‌بیماران کرونایی آغاز نمود.

وی افزود: از جمله فعالیت‌های این کمیته، می‌توان به ‌تولید محتواهای متناسب با شرایط روانی جامعه، روحیه و امیدبخشی به‌ بیماران بستری در بیمارستان‌ها و منازل به‌صورت حضوری‌ و تلفنی، آرام‌سازی بازماندگان داغ‌دیده و حمایت‌های مادی از خانواده‌های نیازمند داغ‌دیده ‌و مبتلا به‌ کرونا اشاره کرد.

مسوول کمیته مشاوره ‌و روانشناسی ستاد حوزوی بحران ‌و حوادث غیرمترقبه، خاطرنشان کرد: در مجموع ۱۲ استان در سطح کشور دارای نیروی طلبه جهادی برای مشاوره در بیمارستان‌ها برای مقابله با همه‌گیری کرونا هستند که توسط گروه یاوران سلامت روان، سازمان‌دهی شده‌اند، در بین این استان‌ها کردستان و سپس قم بیشترین تعداد مشاور را دارا بوده‌اند.

وی تعداد ویزیت‌های صورت گرفته از سوی مشاوران گروه یاوران سلامت روان بالغ بر ۱۰۸ هزار و۳۹۰ مورد ذکر کرد و گفت: این تعداد مشاوره از سوی ۳۸۰ نفر طلبه مشاور در سطح کشور انجام گرفته است.

مهکام تصریح کرد: بر اساس آمار ثبت شده و با توجه به ‌این‌که بیشترین میزان تنیدگی روحی ‌و روانی در بین بیماران مربوط به ‌سنین ۴۰ تا ۶۰ سال مشاهده می‌شود، تعداد مشاوره‌های انجام شده برای بیماران کرونایی در بین این سنین فزونی بیشتری داشت، اما میزان اثرپذیری بیماران سنین ۶۰ سال به بالا درصد نسبتا بالاتری را نشان داد.

وی ادامه داد: مهم‌ترین خدمات معاونت پشتیبانی گروه یاوران سلامت روان اقدام‌هایی نظیر تهیه‌ و توزیع پک بهداشتی، بسته‌های معیشت بین فعالان جهادی ‌و بیماران نیازمند کرونایی بستری در بیمارستان ‌و منزل، تهیه ‌و توزیع کالاهای پزشکی و پرداخت هزینه‌های ترخیص برخی بیماران نیازمند به‌ شمار می‌آید.

تهدیدات پساکرونایی توسط صاحب‌نظران حوزه ‌و دانشگاه شناسایی شود

استاندار قم ضمن تاکید بر سیاست‌های مقابله‌ای با کرونا، جنبه‌های ناظر بر مسائل عاطفی و روحی ناشی از شیوع ویروس کرونا را مورد توجه قرار داد و بر ضرورت شناسایی تهدیدها در شرایط کرونایی و پساکرونایی توسط صاحب‌نظران حوزه‌ و دانشگاه تاکید کرد.

بهرام سرمست در نخستین جلسه بررسی عوارض اجتماعی ناشی از کرونا و راهکارهای تقلیل آن‌ها در سالن کرامت استانداری قم، با اشاره به ‌آمار ارائه شده توسط هیات اندیشه‌ورز اجتماعی استان در خصوص تاثیرهای شیوع ویروس کرونا بر زندگی اجتماعی افراد، افزود: عمق ‌و دامنه تاثیرهای این پدیده بسیار وسیع است، اما با توجه به ‌درگیری ۲۰ ماهه کشور با این ویروس، تاکنون ستاد ملی مقابله با کرونا سیاست مقابله‌ای با این پدیده را دنبال کرده‌ است.

وی با بیان این‌که به ‌دلیل توجه ویژه به ‌تاثیر کرونا بر فعالیت‌های اقتصادی و سلامت مردم، ابعاد روان‌شناختی، اجتماعی و فرهنگی در تاثیر از این بیماری مغفول مانده، تصریح کرد: ورود و پیشتازی استان به موضوع عوارض اجتماعی ناشی از کرونا، با توجه به‌ حضور علما و صاحب‌نظران دانشگاهی استان جای قدردانی دارد.

استاندار قم با اشاره به ‌گزارش‌های ارائه شده در خصوص تاثیرهای کرونا بر ابعاد زندگی اجتماعی، تصریح کرد: رویکرد اغلب این گزارش‌ها تهدیدمحور است، درصورتی‌که باید به ‌فرصت‌های ناشی از وجود این ویروس نیز اشاره داشت.

سرمست افزود: با وجود غافلگیری ناشی از شیوع ویروس کرونا در کشور، باید توجه داشت که قم در تدوین اکثر پروتکل‌های بهداشتی در سراسر کشور نقش بسزایی داشته‌ است.

وی با بیان این‌که در قم رویه مبتنی بر تبدیل این تهدید به‌ فرصت بوده‌ است، افزود: در ایام شیوع ویروس کرونا در استان، سه بیمارستان امیرالمومنین(ع)، مادر و تنفسی ارتش تکمیل‌ و راه‌اندازی شده‌ است.

وی ضمن تاکید بر ارزش‌های دینی به وجود آمده ناشی از ویروس کرونا، بیان کرد: به دلیل ملموس شدن مرگ‌ومیر در جامعه، اعتقاد به ‌باورهای توحیدی ‌و آخرت در جامعه افزایش یافته است.

سرمست فرصت‌های ناشی از ویروس کرونا در جامعه را یادآور شد، و تصریح کرد: ضمن توجه به‌ آسیب‌پذیری کسب‌وکارها در این ایام، به ‌شکل‌گیری کسب‌وکارهای جدید نیز باید توجه داشت.

استاندار قم ضمن تاکید بر سیاست‌های مقابله‌ای با کرونا، جنبه‌های ناظر بر مسائل عاطفی ناشی از شیوع ویروس کرونا را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: برای دستیابی به ‌نتیجه‌گیری‌های صحیح در خصوص عوارض اجتماعی ناشی از کرونا، همواره در کنار تهدیدهای ناشی از این ویروس باید به‌ فرصت‌ها نیز توجه کرد.

وی در ادامه لزوم طبقه‌بندی صحیح در خصوص عوارض اجتماعی ناشی از کرونا را متذکر شد و گفت: در این خصوص کمیته‌های تخصصی باید به ارائه راهکارهای عملی ‌و کاربردی برای گروه‌های هدف بپردازند.

شهروندان قمی با رعایت پروتکل‌ها از خیز ششم کرونا جلوگیری کنند

استاندار قم با بیان این‌که نرخ رعایت پروتکل‌های بهداشتی در قم از میانگین کشوری بیشتر است، گفت: با این حال همچنان از شهروندان انتظار داریم که با رعایت پروتکل‌ها و گسترش واکسیناسیون تلاش کنند این موجی که در حال فروکش است، با موج جدید و ششم کرونا همراه نشود.

بهرام سرمست در پایان جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا که به‌صورت ویدیو کنفرانس در آن شرکت کرده بود، در گفت‌وگو با خبرنگاران، اظهار داشت: مطابق گزارش ارائه شده‌ در این جلسه، روند موج پنجم کرونا درکل کشور به ‌غیر از ۲ یا ۳ استان نزولی است؛ تعداد شهرهای قرمز و نارنجی کاهش پیدا کرده‌ و برخی شهرها زرد و حتی آبی شده‌ است.

وی همچنین با تاکید بر این‌که وضعیت کرونایی قم نارنجی است، تصریح کرد: بر اساس پیگیری‌هایی که از وزارت بهداشت، درمان ‌و آموزش پزشکی داشتیم، مجوز واکسیناسیون برای افراد بالای ۱۸ سال قم صادر شده و با توجه به‌ تعدد مراکز تزریق واکسن انتظار داریم واکسینه شدن جامعه هدف در استان سرعت بخشیده‌ شود.

وی ادامه داد: در این جلسه موضوع تسریع در واکسیناسیون به‌ویژه برای استان‌هایی مانند تهران به ‌لحاظ اهمیتی که در مبادله‌های جمعیتی دارد، مورد تاکید قرار گرفت.

سرمست ادامه داد: راجع استان‌هایی مثل بوشهر، کرمان‌ و کرمانشاه که از نظر رعایت پروتکل‌ها وضعیت ضعیف‌تری دارند نیز تاکید شد نظارت‌ها بیشتر شود.

وی وضعیت این استان را از نظر رعایت پروتکل‌های بهداشتی بالاتر از میانگین کشوری دانست و گفت: همچنان از شهروندان انتظار داریم که با رعایت پروتکل‌ها و همچنین مراکز واکسیناسیون نیز با گسترش واکسیناسیون تلاش کنند این موجی که در حال فروکش است با موج جدید همراه نباشد.

سرمست در بخش دیگری از سخنان خود، یادآور شد: در این جلسه در ارتباط با سفر به‌ عتبات ‌و عالیات و بازگشایی دانشگاه‌ها و مدارس نیز بحث‌هایی مطرح و جمع‌بندی نهایی به ‌جلسه‌های آینده موکول و بر تزریق ۲ دُز واکسن کسانی که می‌خواهند به ‌عراق سفر کنند هم تاکید شد.

وضعیت کرونایی قم که از ۲۳ تیرماه امسال در وضعیت قرمز از نظر شیوع کرونا قرار گرفته بود، براساس رنگ‌بندی اپلیکیشن ماسک، از بیستم شهریورماه جاری وارد مناطق پرخطر و نارنجی کرونایی شده ‌است.

ویروس کرونا موجب بیماری عفونی «کووید۱۹» می‌شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام ‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه، سرفه، دست‌ دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست‌دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به‌ هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله‌گذاری اجتماعی» توصیه شده‌ است.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته ‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

error: Content is protected !!