وزارت بهداشت: فشار خون ۲۰ میلیون نفر از افراد بالای ۳۰ سال سنجیده می‌شود

نایب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: در پویش ملی کنترل فشار خون بالا، فشار خون حدود ۲۰ میلیون نفر از افراد بالای ۳۰ سال کشور سنجیده می‌شود. البته کنترل فشار خون فقط محدود به این برنامه نیست و ادامه دارد.

به گزارش وزارت بهداشت، باقر لاریجانی روز یک شنبه درباره روند اجرای پویش ملی کنترل فشار خون بالا افزود: بخش اول این برنامه ملی به اطلاع رسانی و حساس سازی اختصاص داشت و این برنامه از روز عید فطر وارد مرحله اجرایی شده است.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: سنجش فشار خون با مشارکت همه مراکز ارائه خدمات سلامت و مراقبت‌های اولیه بهداشتی در سراسر کشور انجام می‌شود. در این برنامه خانه‌های بهداشت و پایگاه‌های بهداشت روستایی و شهری، مراکز خدمات جامع سلامت، بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها و ایستگاه‌های فعال شده توسط بخش‌ها و سازمان‌های خارج از وزارت بهداشت انجام می‌شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت اظهار داشت: در این برنامه افراد در معرض خطر برای دریافت خدمات تشخیصی و درصورت لزوم دریافت درمان‌های لازم به مراکز سطح ۲ و ۳ در بیمارستان‌های عمومی و تخصصی در سراسر کشور ارجاع داده خواهند شد یا به مراکز سنجش خصوصی مراجعه خواهند کرد.

وی افزود: فرآیند شناسایی، مراقبت و درمان بیماران مبتلا به فشار خون محدود به زمان اجرای این پویش نخواهد بود و با توجه به اهمیت موضوع، به عنوان یکی از خدمات اولیه سلامت در دسترس بیماران خواهد بود.

لاریجانی یکی از اهداف اصلی پویش ملی کنترل فشار خون را ارتقای سطح دانش عمومی و آگاهی جامعه نسبت به ابعاد مختلف فشار خون بالا، لزوم مراقبت از آن و پیامدهای ناشی از عدم کنترل فشارخون ذکر کرد و گفت: این موضوع با تلاش و مشارکت گسترده تمامی بخش‌های درگیر در برنامه ریزی و اجرای این پویش ملی به شکلی جدی پیگیری و حجم بسیار زیادی از اطلاعات و دانش مربوطه به هموطنان عزیز ارائه شده است.

پویش ملی کنترل فشار خون بالا از ۲۷ اردیبهشت ۹۸ در مرحله اول نسبت به حساس سازی و اطلاع رسانی درباره بیماری فشار خون پرداخته و از روز ۱۸ خرداد وارد مرحله دوم خود برای سنجش فشار خون افراد شده است و تا ۱۵ تیر ماه ادامه خواهد داشت. این پویش ملی توسط وزارت بهداشت اجرایی شده است.

error: Content is protected !!