وزیر بهداشت:در تامین دارو روزهای سختی را می‌گذرانیم/ از یک میلیارد یورو تا امروز هم بیش از ۳۰ درصدش را نگرفتم

نمکیوزیر بهداشت با بیان اینکه باید بدانیم کرونا تنها موضوع بهداشتی و درمانی نیست و هرچند که ما آسیب ها و جنازه هایش را جمع می کنیم، اما سرچشمه آلودگی دست وزارت بهداشت نیست، گفت: بنابراین اولین بحثی که باید درباره آن به جمع بندی برسیم، این است که کرونا اولویت اول کشور است.

به گزارش ایسنا، دکتر سعید نمکی در دیداری با فرمانده کل سپاه پاسداران، گفت: اینکه در شرایط کرونا از سپاه، نیروهای مسلح و… کمک‌ گرفتیم، به این دلیل است که زمانیکه انسان گرفتار می شود، ابتدا اعضای خانواده و برادران و خواهرانش را صدا می زند. زیرا خوشبختانه تکه کوچکی از کوه الماس دفاع مقدس در قلب این برادر کوچک شما به یادگار مانده و همواره فکر میکنم که با شیوه جهاد و دفاع مقدس می توان مملکت را به سرانجام نجات رساند و با همان عزیزانی که بازماندگان آن شیوه های مقدس هستند، می توان کشور را اداره کرد.

وی با اشاره به آنچه در دوران کرونا گذشت، افزود: بنده روز اولی که شنیدم ویروسی با این مشخصات در چین‌ امده، به دوستان اعلام کردم که چیزی که من از این ویروس می بینم، مجموعه ای تازه و با ویژگی های منحصربه فرد بوده و به اجداد خودش شبیه نیست و شتر، گاو، پلنگ است. این ویروس، ویروسی بود که تکه هایی از ویروس های مختلف را داشت و به همین دلیل به دوستان اعلام کردم که جهان میزبان یکی از پیچیده ترین موجودات زنده شده و تا کی و کجا قرار است با آن درگیر باشیم را نمی دانم. در آن زمان گفتم هرکس امروز عجولانه درباره این ویروس و نحوه عملکردش برجهان صحبت کند، از سر جهالت است، نه دانش.

وی ادامه داد: در روزهای اول در اوایل بهمن ماه اعلام کردم که تا زمانیکه این آتش به نیستان یک کشور نیفتد، حضرات متوجه نمی شوند که چه می گوییم. در هر حال ما سعی کردیم به شدت آماده با این پدیده مواجه شویم و تلاش کردیم که اگر نسیم است، آن را طوفان فرض کنیم‌؛ کمااینکه اروپا و آمریکا با تمام‌ آمادگی های زیرساختی شان، خودشان را در مقابل نسیم دیدند، اما گرفتار طوفان شدند. به همین دلیل خوشبختانه ما کار را با تدبیر و درست منطبق با روش های دفاع مقدس پیش بردیم.

نمکی گفت: بر این اساس ابتدا سنگر ساختیم و خودمان را آماده هجمه اولیه ویروس کردیم‌. در اولین روزها پروازها از مرکز آلودگی را قطع کردیم و سعی کردیم در تمام گیت های ورودی کشور، اعم از زمینی، دریایی و هوایی تب سنج و… گذاشته و از طرفی به دانشگاه ها آموزش دادیم و اعلام کردیم که تمام دانشگاه ها تخت هایشان را آماده کنند. به طوری که طی دو هفته ۲۰۰۰ تخت ICU اضافه کردیم، ۹۰۰ توتالیتر در طی دو تا سه هفته اضافه کردیم و همین شد که در هجمه اول، حتی یک بیمار ما پشت در هیچ بیمارستانی سرگردان نشد و یک بیمار ما به دلیل عدم بضاعت اقتصادی پشت در مریض خانه ای نماند و یکبار ونتیلاتور و دستگاه تنفس را از بیمار مسنی، برنداشتیم تا به بیمار جوانتر دهیم. اخیرا در یک کشور اروپایی خانمی اعلام کرد که من عمرم را کردم و ونتیلاتور را به آن جوان بدهید، اما در کشور پیرزن ۱۰۳ ساله در کردستان مداوا و مرخص شد. این از افتخارات جمهوری اسلامی ایران است.

نمکی با بیان اینکه ما با روش های جهادی ضدانقلاب را خوشحال نکردیم، اظهار کرد: یکی از شیوه هایی که ضد انقلاب بر روی آن کار می کرد، این بود که جمهوری اسلامی ایران نسبت به افراد خاص بی توجه است. درحالی که در میان قم عرب، کرد، اهل تسنن، بلوچ و…. یک شکایت در گلایه مندی از نظام سلامت نبود. ما هزاران افغانستانی بدون کارت را به صورت رایگان در کرونا درمان کردیم. این افتخارات با همدلی اتفاق افتاد. ما سنگر ارایی کردیم و موج را که شکستیم، شروع به حمله به ویروس کردیم.

نمکی افزود: بعد از آن از نیروهای بسیج کمک‌خواستیم به ویروس حمله کردیم. همچنین سامانه ۴۰۳۰ را راه اندازی کردیم. خوشبختانه از زمانیکه به وزارت بهداشت امدم، کار بر زمین مانده پرونده الکترونیک سلامت را فعال کردم. ما به اتکا به بسیج، ۳۰۰ هزار اکیپ را فعال کردیم و ما سراغ ویروس رفتیم. سامانه ۴۰۳۰ را فعال کردیم‌ و ما به سراغ ویروس رفتیم. به طوری که در ابتدا  ۷۸ میلیون خانواده و افراد ایرانی را غربالگری کردیم. افرادی که نیاز به بستری داشتند  مشخص کردیم، افرادی که نیاز به قرنطینه در منزل داشتند، هر سه روز یکبار چک کردیم و خانه ها را با کمک بچه های بسیجی ضدعفونی کردیم و بعد افرادی که با بیماران در تماس بودند را تست کردیم. همچنین تعداد تست هایمان را از روزانه ۲۰۰۰ تست به ۲۵ هزار تست رساندیم و مراکز تست مان را از دوتا به ۱۶۰ مرکز در کشور رساندیم و یک کار عظیم ملی شکل گرفت.

وی ادامه داد: بر همین اساس در طول کمتر از دو ماه توانستیم میزان مرگ ها را به ۲۰ درصد و میزان ابتلا را به کمتر از ۲۵ درصد برسانیم و داشتیم خدمت فرمانده بزرگمان می رفتیم که بگوئیم  در آستانه مرگ تک رقمی هستیم که ناگهان اتفاقات دیگری افتاد. فکر می کنیم که راهی که رفتیم، عالمانه ترین و علمی ترین راهی بود که می شد انتخاب کرد. یعنی بیماریابی به موقع، درمان و ایزولاسیون به موقع که ما را در عرض کمتر از دوماه به ۳۰ مرگ در روز برساند. بعد از اینکه طوفان به سایر کشورها رسید، فهمیدند که ایران در اوج تحریم و فشار چه کار بزرگی انجام داده است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه ما در طرح تحول زیرساخت های زیادی اضافه کردیم، گفت: اما همین امروز میزان تخت ما به ازای ۱۰۰۰ نفر ۱.۶  است. در حالی که برای فرانسه حدود هفت و در کمترین کشور اروپایی این شاخص کمتر از شش نیست. آنچه که توانست ما را در این راه سرافراز کند، استفاده از شیوه جهادی و بسیجی در مدیریت بیماری بود.

نمکی با اشاره به دلایلی که ناکامی هایی را در مدیریت کرونا ایجاد کرد، گفت: عده ای فکر کردند کرونا فقط یک بیماری است و متولی مدیریت آن هم وزارت بهداشت است، اما باید بدانیم که کرونا موضوع بهداشتی و درمانی نیست. هرچند که ما آسیب ها و جنازه هایش را جمع می کنیم، اما سرچشمه آلودگی دست وزارت بهداشت نیست. باید از روز اول فکر می کردیم که کرونا پدیده اولویت داری است که عوامل اجتماعی، فرهنگی، مذهبی، اقتصادی و سیاسی و … را متاثر می کند که این اتفاق افتاد. از روز نخست اعلام کردیم که کرونا اولویت اول ملی است. اگر کرونا را جمع کردیم در تمام ابعاد میدان داریم، اما اگر در مدیریت کرونا، دچار شکست شدیم، کلیت آبروی نظام را زیر سوال برده ایم.

وزیر بهداشت گفت: حضرت آقا بارها از اقدامات مدافعان سلامت تشکر کردند و من احساس شرمساری کردم. ما هنوز خودمان را لایق این تشکرها نمی دانیم و فکر می کنیم کاستی هایی داریم که باید آن ها را جبران کنیم.

نمکی تاکید کرد: اولویت اول ما این است که باید بدانیم کرونا اولین بحث ماست. البته ما در بدترین دوران اقتصادی هستیم و آنچه که آمریکایی ها ظالمانه به ما تحمیل می کنند، شاید بعد از واقعه کربلا نظیر نداشته باشد. ما برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی نمی دانید که چه روزهای سختی را می‌گذرانیم و چقدر باید مسیرها را دور بزنیم تا برای بیمار خاص دارو را تامین کنیم.

نمکی گفت: بنابراین اولین بحثی که باید درباره آن به جمع بندی برسیم، این است که کرونا اولویت اول کشور است. گرچه با بیکاری و مشکلات اقتصادی هم رو به رو هستیم و شرایط سختی است. ما اولین کشوری بودیم که برای بازگشایی ها شیوه نامه و پروتکل نوشتیم. ما در ۱۰ شبانه روز برای ۱۴۰۰ حرفه پروتکل نوشتیم. ما شیوه گذر از جنگل آتش گرفته را با حداقل آسیب به مردم یاد دادیم؛ چرا که برایمان مسلم بود که بازگشایی مساوی با ابتلاست، اما برای بازگشایی شیوه نامه نوشتیم. در صنعت نفت و پتروشیمی کمترین ابتلا را داشتیم. زیرا به خوبی پروتکل ها را رعایت کرده اند.

وی گفت:  از طرفی نمی توانستیم تولید را بخوابانیم و اقتصاد را ضعیف تر کنیم. ما تنها وزارت بهداشتی بودیم که به جای کمک گرفتن از اقتصاد، ما به کمک اقتصاد آمدیم. وزیر درمانده بهداشت که از یک میلیارد یورویی که آقا فرمودند، تا امروز هم بیش از ۳۰ درصدش را نگرفتم. به هر حال مشکلات اقتصادی زیاد بود.‌ ما در ۶ ماهه اول سال ۴۰ درصد سال ۹۸ ارز دارو و تجهیزات پزشکی را گرفتیم؛ در حالی که سال گذشته کرونا نداشتیم. این یعنی وزیر بهداشت فقط مشکلش با کرونا نیست. پرستاران ما تا ۲۰ روز پیش ۱۰ تا ۱۲ ماه تاخیر در پرداخت کارانه داشتند و اخیرا کارانه ۳ ماه را پرداخت کرده ایم .

نمکی گفت: نکته دیگری که ما را دچار آسیب کرده است، نوع اداره جاهایی است که همراهی نمی‌کنند. من بارها گفته ام که اپیدمی را در هیچ‌ جای دنیا با خواهش و تمنا نمی توان اداره کرد. در دموکراتیک ترین نظام های دنیا که اصالت بالا به انسان می دهند، با فرد متخلف محکم برخورد می کنند. ما با برخی بسیار مماشات کردیم. البته برخی هم بسیار همراهی کردند و در ۱۳ بدر همه در خانه ماندند و نیروهای مسلح هم بسیار کمک کردند. اما در جایی که فرد پروتکل را می شکست، ما برخورد محکمی نکردیم و این یکی از جاهایی بود که آسیب دیدیم، اکنون اگر نیروهای مسلح به صحنه نیایند و ایاب و ذهاب های بی مورد متوقف نشود، موفق نخواهیم بود.  البته مسائل اصلی باید بر روال خود انجام شود، اما برخی اقدامات ضروری نیست.

نمکی درباره دورکاری گروه‌های پرخطر گفت: درباره دورکاری افراد در معرض خطر  و ایاب و ذهاب آنها و حتی ارایه خدمات پزشکی به صورت تله مدیسین به این گروه ها برنامه ریزی کردیم که امیدواریم‌ بتوانیم از این گروه هم به گونه ای حمایت کنیم که میزان مرگ‌و میرها کاهش یابد.

نمکی با اشاره به موج جدید کرونا گفت: در این دوره میزان مرگ به بستری به مراتب بیشتر شده است، اما در برابر موجودی هستیم که خود را تغییر می دهد.  در مقابل ما موجودی بی تحرک و ثابت نیست. طبق آخرین بررسی ها دیشب موتاسیون‌های (جهش) جدیدی در ویروس مشاهده کردیم که البته این جهش ها هنوز در افزایش سنگین بیماری زایی اثر نداشته، اما محتمل است که به این سمت رود. در عین حال تردید نداریم قدرت سرایت ویروس بیشتر شده است و اگر خدایی نکرده به سمت جهشی رود که در بیماری زایی ویروس هم موثر باشد و اثرات مهلکی داشته باشد، محتمل است که امیدوارم به این نقطه نرسیم.

وزیر بهداشت گفت: همدلی، وفاق و پروژه های مشترک با نیروهای مسلح به ویژه سپاه و بسیج بسیار موثر خواهد بود. ما طرحی را دنبال می کنیم در بسیج که چگونه دوباره به ویروس حمله کنیم و بتوانیم از زیرساخت های یکدیگر استفاده کنیم. در عین حال امروز نیاز به بیمارستان های صحرایی را در حد بالا احساس نمی کنیم، اما وجود این بیمارستان ها دلگرمی است. درباره فضاهای نقاهتگاهی طبق تجربه اولیه این فضاها به دلایلی مورد استقبال قرار نگرفتند. باید شخصی سازی در این فضاها تقویت شود، فضاهای جمعی مانند دستشویی باید توسعه یابد و کار به دلیل مدیریت در بیمارستان ها به آنجا نرسید.

نمکی با اشاره به ساخت واکسن ایرانی کرونا، گفت: این ویروس پیچیده است و ساخت واکسن آن هم پیچیده خواهد بود. قطعا یک دوز آن هم ایمنی نمی دهد و باید ۲ تا ۳ دوز واکسن تزریق شود. در عین حال در این ویروس نباید فقط دنبال آنتی بادی باشیم، بلکه باید به سمت یک ایمنی سلولی هم برویم و  نیازمند واکسن دوقلو هستیم.  در دو تا سه تیم پیشرفته واکسن را در مدل های حیوانی امتحان کردیم که امتحان خوبی پس داده است و نتیجه ها را به سازمان جهانی بهداشت اعلام کردیم. از دو هفته آینده وارد مدل های انسانی خواهیم شد و امیدواریم با لطف و عنایت پروردگار و همدلی نیروهای مسلح، بسیج و  سازمان های مردم نهاد این مرحله را هم پیش ببریم و در درمان و پیشگیری به توفیقاتی دست پیدا کنیم تا جمهوری اسلامی که تجربه روزهای طلایی دفاع مقدس را دارد در کرونا هم در دنیا پرچمدار باشد.

error: Content is protected !!