وزیر بهداشت: بیش از ۵۰ درصد مردم واکسینه شده‌اند

به گزارش ایرنا از وبدا، دکتر بهرام عین ‌اللهی روز سه شنبه در جلسه کمیته کشوری علمی کووید۱۹،  عنوان کرد: در آستانه هفته دفاع مقدس هستیم که یادآور صحنه های شهادت و ایثار به خصوص ایثار در جامعه پزشکی است؛ ما در دفاع مقدس در عرصه درمان مجروحین و پیشگیری بسیاری از بیماری ها و درمان مجروحین شیمیایی نه تنها موفق عمل کردیم بلکه امروزه در بسیاری از این زمینه سرآمد هستیم. در عبرصه درمان مجروحین شیمیایی تنها مقالاتی که مستند و معتبر است، مقالات کشور ماست و این نشان آن است که ما در بحران با استفاده از دانشمندانمان توانستیم موفق کار کنیم. بنابراین تاریخ نشان می ‌دهد که این توان را داریم. در بحث سلول ‌های بنیادین، جزو چند کشور اولی بودیم که روی سلول‌ های بنیادی در مرکز رویان کار کردیم و در دنیا موفق عمل کردیم و اکنون سرآمد هستیم. بنابراین، ما به صورت بالقوه در کشور توان علمی لازم را داریم و این موضوع را تاریخ ثابت کرده است.

وی افزود: از همه دانشمندانی که در نبرد با کرونا برای درمان بیماران تلاش کردند، تشکر می کنم، بسیاری از افرادی که در کرونا تلاش کردند، خودشان گرفتار بیماری شدند و ناآشنا از بیماری نیستند. این افراد هم با بیماران سروکار داشتند و هم خودشان دچار شدند و ایثار و فداکاری کردند که قابل تقدیر است. باید توجه کرد که اهمیتی که در اسلام به علم و دانش داده می ‌شود، شاید در خیلی از مذاهب نباشد. حضرت علی (ع) می‌ فرمایند «العلم و سلطان» مقام معظم رهبری هم مرتبا به این موضوع تاکید دارند. بنابراین، ما مهمترین مساله‌ مان بحث علم و دانش و استفاده از دانشمندان است. در عین حال، وضعیت علمی ما هم در منطقه و جهان ممتاز است. ما بعد از انقلاب، از نظر نیروی انسانی بسیار قوی عمل کردیم و در تمامی رشته‌ ها دانشمندان صاحب ‌نظری داریم که مقالات متعددی داده و کار می‌ کنند. یک زمانی مردم کشور ما برای درمان به خارج از کشور می ‌رفتند، اما اکنون برعکس شده و همه از خارج برای درمان به ایران می ‌آیند که نشان می ‌دهد دانشمندان ما توانستند در وضعیت خوبی کار انجام دهند و خدماتی که به مردم ارائه می‌ شود، در سطح بالایی قرار دارد.

کمیته علمی کرونا کاربردی شود
عین ‌اللهی با بیان اینکه اقدامات و تصمیمات کمیته علمی باید کاربردی شود، گفت: از سوی دیگر، ما باید مرتبا اقداماتمان را به ‌روز کنیم. به عنوان مثال باید تغییراتی در زمینه قرنطینه و لاک ‌داونی که در کشور اعمال می‌ شود، ایجاد کنیم و این موضوع نمی‌ تواند تا آخر به همین صورت باشد. اقداماتی مانند عدم تردد شبانه، مسافرت نرفتن، عدم خروج ماشین‌ها و… نمی ‌تواند همیشه ادامه داشته باشد و با توجه به وضعیت موجود برایش فکری کرده و تغییر دهیم. نه اینکه یک چیزی را به عنوان دستورالعمل قرار داده و روی آن بایستیم.

تا امروز بیش از ۵۰ درصد مردم را واکسینه کرده ایم

وی با بیان اینکه تا امروز بیش از ۵۰ درصد مردم را واکسینه کردیم، گفت: در حوزه واکسیناسیون به حدود ۴۵ میلیون دوز  رسیده ‌ایم و دیگر وضعیت دارد فرق می ‌کند و تا دو سه هفته دیگر شاید به ۷۰ درصد هم برسیم. بنابراین، دیگر لازم نیست که دستورالعمل‌ هایی که قبلا داشتیم را اجرا کنیم، بلکه باید آن‌ها را به ‌روز کنیم. مثلا لاک‌ داون هوشمند را ایجاد کنیم و مطالب را به ‌روز بتوانیم انجام دهیم.

مهمترین مساله ‌ای که دانشمندان باید نسبت به آن تاکید کنند، واکسیناسیون است

عین اللهی تصریح کرد: در مورد دستورالعمل‌ های درمانی هم همینطور است. اگر به این نتیجه رسیدیم که دیگر رمدسیویر لازم نیست، دیگر نباید آن را تجویز کنیم. بنابراین، اولا نباید تعصب داشته باشیم و روی هر چیزی که اجماع می ‌شود، بایستیم و درمان‌ ها را به‌ روز کنیم. مهمترین مساله ‌ای که همه دانشمندان  نسبت به آن تاکید می کنند، واکسیناسیون است.

هجمه به واکسیناسیون از سوی عده ای جاهل و مغرض

وزیر بهداشت افزود: جالب است که تا یک تا دو ماه قبل همه سایت‌ ها و عناصر بیگانه می‌ گفتند این چه مملکتی است که کسی واکسن تزریق نکرده و اکنون می ‌گویند: چرا واکسن می ‌زنید. بنابراین در بحث واکسیناسیون اصرار داریم که همه صحبت کنند. امروز در هجمه وحشتناکی از عدم واکسیناسیون قرار گرفتیم که یک عده جاهل‌ اند و عده ‌ای هم مغرضند که خودشان می‌ دانند واکسن خوب است، اما به دلایلی علیه آن صحبت می‌ کنند. همه دوستان باید درباره واکسیناسیون کمک کرده و صحبت کنند. این روی مردم موثر است. تکلیف است که در رابطه با اهمیت واکسیناسیون و اثرات آن صحبت کنیم. ما انقدر هزینه می‌ کنیم و بیمار به بیمارستان می ‌آید که میزان زیادی برای بیمار و سیستم هزینه دارد و بعد هم بیمار ریه و کلیه‌ اش دچار مشکل می‌ شود. بر این اساس، خواهش ما این است که در جهت آگاهی دادن به مردم کمک کنند.

لزوم استفاده از ظرفیت طب سنتی برای تقویت سیستم ایمنی

وزیر بهداشت با بیان اینکه باید روی روش ‌های تقویت سیستم ایمنی هم کار کنیم، عنوان کرد: مباحثی مانند تغذیه مناسب، استفاده از طب سنتی برای تقویت سیستم ایمنی و… استفاده کرد. از نظر من تنها مرجع علمی اظهارنظر درباره کرونا کمیته علمی کشوری است. بنابراین به هیچ وجه نظرات دیگر را قبول نمی ‌کنیم، مگر اینکه در این کمیته باشد. البته افراد خارج از کمیته هم می‌ توانند داخل کمیته مستند صحبت کنند و مطالبشان را بگویند، اما اینکه در بیرون و در فضای آشفته مجازی که مردم را به اشتباه می ‌اندازد، صحبت کنند، درست نیست. هر کس که باعث شود مردم خسارت ببینند، گناه بزرگی است.

وی افزود: مرگ و میر روزانه‌ ۶۰۰ و ۷۰۰ نفری که می‌ بینیم، واقعا فاجعه است. اکنون هر کس در جهت نادرست تشویق کند، جنایت می ‌کند. مقصر فقط وزارت بهداشت نیست، بلکه همه عوامل دخیل اگر مردم را به گمراهی بکشانند، مقصرند. در عین حال خواهشم این است که مطالب مختلف را به جامعه نکشانند، هرچه هست در همین کمیته صحبت شود و اجماع شود. در هیچ جلسه‌ ای ۱۰۰ درصد افراد موافق نیستند، بلکه همیشه موافق و مخالف وجود دارد، اما وقتی به نتیجه رسیدید، همه به آن نتیجه احترام گذاشته و در بیرون مخالف آن را نگوییم. این درست و اخلاقی نیست. یک صدا باید از کمیته علمی بلند شود و آن صدایی است که اکثریت به آن نتیجه می‌ رسند. در بحث‌ های علمی هیچ گاه نمی‌ توان ۱۰۰ درصدی صحبت کرد و هر کس با توجه به تجربیاتش نظر دارد، اما وقتی کمیته علمی و کشوی می ‌شود، باید هماهنگی وجود داشته باشند. در عین حال خواهشم این است که افراد به عنوان عضو کمیته، نظر خلاف شورا را ندهند و این قابل قبول نیست. تنها چیزی که مصوب جلسه باشد، قبول می‌ کنیم. مخالفین هم در همین کمیته بحث کنند.

لزوم رصد به روز مطالب علمی بین المللی
عین ‌اللهی یادآور شد: بحث دیگری که می‌ خواهم انجام دهید، رصد به ‌روز و به ثانیه درباره مطالب علمی بین ‌المللی است که باید مرتبا رصد کنیم. ممکن است این مطالب مرتبا به‌ روز شود. البته دانشگاه‌ ها تا حدی خوب هستند، اما اگر مشکلی وجود دارد، ما حاضریم کمک کنیم که دسترسی به مقالات و منابع ایجاد شود و بالا رود تا بتوانند در خانه و … به سرعت به منابع دسترسی داشته باشند. مطالب به‌ روز در اختیار دوستان قرار داده شود. مهمترین مساله کمیته علمی، منابع است و حتی مطالعات داخلی را هم مورد توجه قرار دهید. سامانه ‌ای برای این کار در نظر بگیرید. ما هم حاضریم برای این موضوع هزینه کنیم. سامانه‌ ای که بتواند مطالب به ‌روز ارائه دهد. در عین حال یک اقدامی که می‌ خواهیم انجام دهیم، این است که امتیاز مقالات مرتبط با کرونا را در ارتقا دو برابر می ‌کنیم. مانند مقاله‌ های دفاع مقدس که اگر کسی در زمینه جنگ مقاله ارائه دهد، امتیازش دو برابر است. این موضوع را در هیات مرکزی ارتقا مصوب می ‌کنیم و همین موضوع تشویقی می‌ شود که افراد در کرونا تحقیق کنند. به هر حال تحقیقات باید باتوجه به نیاز باشد. امروز هم نیاز ما کرونا است و باید همه تحقیقات را فعال کنیم. منتها تحقیقات باید ارزشیابی شوند و واقعی و درست و مستند باشند و چاپ شود. بنابراین برای مقالات معتبر در حوزه کرونا دو برابر امتیاز می‌دهیم. در عین حال نتایج این تحقیقات باید کاربردی هم شود.

وزیر بهداشت بیان کرد: اکنون شاهدیم که در برخی استان‌ ها، میزان ابتلا به کرونا بالاست و میزان مرگ و میر پایین است و در برخی دیگر میزان ابتلا بالا و میزان مرگ و میر نیز بالا است، چه اتفاقی افتاده که این نتیجه حاصل شده است؟ کمیته علمی ابزارعلمی و تیم‌ های دانشمند تعیین کنند. ما در هر دانشگاه بالای ۱۰۰۰ هیات علمی داریم. اینها باید بروند و بررسی کنند. طبق بررسی که انجام دادیم، دیدیم در آن استان اولا بیمارستان ‌ها را به خوبی توزیع نکردند و همه بیمارستان‌ ها را درگیر کرونا کردند، یا کیفیت کار و میزان اکسیژن پایین بوده و یا بسیاری از عوامل دیگر. همین دلایل منجر به مرگ و میر بالا در آن استان شده است. مهمترین مساله برای بیمار کرونایی، نگهداری و رساندن اکسیژن به او است. بیشتر مرگ‌ ها هم در عصر و شب یعنی در مواقعی که پرسنل درست رسیدگی نمی‌ کنند، اتفاق میفتد. انتظار دارم که این گزارشات داده و کار شود.

عین اللهی گفت: موضوع دیگر این است که باید به همه دانشمندان میدان دهیم و به صورت خوشه ‌ای عمل کنیم. به طوری که این امکان وجود داشته باشد که همه بتوانند نظرشان را اعلام کنند و دانشگاه‌ ها هم در این موضوع دخیل شوند. عمده ظرفیتمان را هم باید در پیشگیری ببریم. جلسات هم دستورکار، وقت، برنامه و هدف مشخص داشته باشد. در عین حال، شاید لازم باشد که در مناطق دیگر کنفرانس ‌های یکی دو روزه بگذارید و کارگروه های مختلف را تشکیل دهید. برخی اقدامات باید تخصصی شود و کارگروه ‌های مختلف تشکیل شود و در کمیته علمی نتیجه کار را اعلام کنند.

وی با اشاره به لزوم نظارت و سفر اعضای کمیته علمی به میدان‌ های عملی، گفت: موضوع دیگر بحث آموزش‌های کوتاه‌ مدت هم برای پرسنل پرستاری و نگهداری بیمار و هم برای پزشکان است که نیاز است. ما همه جا که فوق ریه و آی ‌سی ‌یو و… نداریم، باید به پرسنل آموزش کوتاه مدت دهیم که می ‌تواند امتیازات بالا داشته باشد. در بحث توانبخشی و فیزیوتراپی هم باید کار جدی انجام دهیم. اگر بیمار درست توانبخشی شود، می ‌تواند به جامعه برگردد. باید در این زمینه هم دستورالعمل داشته باشیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: مشکلات روانپزشکی هم چه قبل از بیماری، چه در حین بیماری و چه بعد از بیماری، بسیار مهم است. اکنون مشکلات روانپزشکی کرونا از خود کرونا بیشتر است، وقتی به افراد واکسن می‌ زنیم، انگار آب روی آتش است. زیرا از نظر روانی برای مردم مفید و موثر است. در زمینه خودباروری و جامعه ‌نگری هم باید کار کنیم. درست است که ما همه درمان ‌ها و روش‌ ها را می‌ خوانیم، اما در کشور خودمان باید اینها را چگونه ارائه کنیم؟. در کردستان یک وضعیت است، در خوزستان یک وضعیت است و هر جای کشور وضعیت خاص خود را دارد. ما با توجه به وضعیت خودمان باید انتخاب کنیم. بنابراین بحث جامعه ‌نگری و بومی کردن دانش، از مطالب مهمی است که باید انجام شود.

وی افزود: امیدواریم این جلسات با فوریت بیشتر برگزار شود و ما هم در این زمینه وقت می‌ گذاریم و بیشتر رصد می‌ کنیم. از دوستان می ‌خواهم که همدلی و هم‌ صدایی را حفظ کنند و رسانه ‌ها هم حتما مطالب را از کمیته‌ های علمی دریافت کنند. هرچیزی را باید از اهل فن بپرسید. مطالب باید علمی به مردم داده شود و منجر به آشفتگی و سردرگمی مردم نشود.

وی همچنین در مورد واکسن بیان کرد: وزارت امور خارجه، هلال احمر و بانک مرکزی دنبال روی یک خط و مشی هستند و همدلی وجود دارد و همین موضوع باعث شده که واکسن به اندازه کافی وارد کشور شود. باید توجه کرد که ما به عنوان وزارت بهداشت توان این میزان از واکسیناسیون را نداشتیم، اما مردم پای کار آمدند. نزدیک به۱۱۰۰ پایگاه تجمیعی در کشور وجود دارد که عمدتا از مردم هستند و در اماکنی مانند حسینه‌ ها و ورزشگاه ها، واکسیناسیون انجام می ‌شود.

رکورد واکسیناسیون در هفته را شکستیم

عین ‌اللهی با بیان اینکه رکورد واکسیناسیون در هفته را شکستیم، ادامه داد: در هفته قبل، بیش از هشت میلیون دز واکسن تزریق شد و در هفته جاری بیشتر نیز خواهد شد. بنابراین حرکت مردمی و اعتماد مردمی ایجاد شده است. در آینده، لاک داون هوشمند ایجاد می ‌کنیم. به طوریکه کسی که مدرسه می‌ رود یا به مراکز دیگر مانند هتل و مراکز جمعی مانند استادیوم می‌ رود که واکسن زده باشد. بر این اساس بسیاری از محدودیت‌ ها برداشته می‌ شود تا به زندگی عادی بازگردیم، اما با این حال مواردی مانند ماسک و رعایت فاصله و تهویه و … باید انجام شود.

۱۰۷۱

error: Content is protected !!