وزیر بهداشت: در حال تربیت ژنرال هستیم نه سرباز!

وزیر بهداشت: در حال تربیت ژنرال هستیم نه سرباز!وزیر بهداشت گفت: دانشجوی ما هنوز امضای پزشکی عمومی خشک نشده به فکر تخصص است و هنوز تخصص نگرفته به فکر فوق‌تخصص است ما در حال تربیت ژنرال هستیم و سرباز تربیت نکردیم که این آفت است. البته فوق‌تخصص لازم داریم اما توزیع هرم آموزشی کشور باید منطقی باشد.

سعید نمکی در حاشیه بازدید از بیمارستان علی‌بن ابیطالب(ع) شهرستان جیرفت با بیان اینکه بالای ۹۵ درصد طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در این منطقه اجرا شده اظهار کرد: در طول این چند سال گذشته زیرساخت‌های زیادی برای درمان در نظام سلامت مهیا شده، و باید ذهن مدیران به سمت پیشگیری برود .

وی با تاکید بر اینکه تقدم پیشگیری بر درمان و تقدم درمان سرپایی بر بستری است تصریح کرد: در کشور سن امید به زندگی بالا رفته اما کیفیت زندگی مطلوب نیست و باید به سمت ورزش منظم، حفظ بهداشت و روان مردم برویم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه استان کرمان پراکندگی جمعیت ۱۰ تا ۱۵ در یک کیلومتر مربع دارد و مردم باید حداقل دسترسی‌ها را داشته باشند اظهار کرد: باید برنامه توسعه بر مبنای پراکندگی جمعیت نوشته شود.

وی با اشاره به افزایش سالمندان افزود: بحث سالمندان بسیار پرمسأله است. سالمندان ما افسرده هستند که از مشکلات آینده است و نیز بحث سلامت مردان موضوع مغفول‌مانده از پیشگیری است. مردی که نان‌آور خانواده است هیچوقت برای چکاب نرفته، همچنین حاشیه شهرها بحث بسیار جدی است برای این جمعیت چه برنامه‌ای داریم مهم است.

نمکی به موضوع آموزش و اشکالات آن اشاره کرد که جامعه‌محور نبودن آن یک اشکال است و ادامه داد: دانشجوی ما هنوز امضای پزشکی عمومی خشک نشده به فکر تخصص است و هنوز تخصص نگرفته به فکر فوق‌تخصص است ما در حال تربیت ژنرال هستیم و سرباز تربیت نکردیم که این آفت است. البته فوق‌تخصص لازم داریم اما توزیع هرم آموزشی کشور باید منطقی باشد.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه در آموزش پزشکی باید پزشک خانواده جزء لاینفک آن باشد، گفت: باید این کارها در بحث آموزش شروع شود و در بحث پژوهش هم باید راهکار جدیدی برای حل مشکلات نظام ارائه خدمت پیدا کنیم.

وی با تاکید بر اینکه مشکل مملکت را مقاله برطرف نمی‌کند بلکه مقاله یک راهکاری است که به نتیجه عملی برسد اظهار کرد: ما خدمات را به رسمیت شناختیم اما گاهی یک پتو به همراه بیمار ندادیم این همه زحمت با یک عدم نظارت موجب می‌شود مردم ناراضی بروند که یک جا پیش خدا ما را شرمسار می‌کند یک جا عملکرد ما را زیر سوال می‌برد بنابراین سیستم پویای نظارت باید انجام شود.

نمکی اظهار کرد: در بخش درمان برنامه‌هایی در حوزه سطح‌بندی داریم، توسعه بخش دولتی نباید بخش خصوصی را به حاشیه ببرد ما هم کاری می‌کنیم گروه‌های آسیب‌پذیر با حمایت دولت کمترین آسیب را ببینند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه امسال یکی از سخت‌ترین سال‌های اقتصادی بعد از انقلاب بود کاهش قیمت نفت موجب شد بدهی‌های نفت ۱۲۰ دلاری را هم بپردازیم راهی جز مدیریت منابع و صرفه‌جویی نداریم خاطرنشان کرد: هم اکنون دو راه داریم یکی تسلیم‌شدن در برابر یک آدم بی‌منطق مانند ترامپ و یک راه ایستادگی است که تا به‌حال جواب داده و مردم اگرچه سختی را تحمل کردند اما کشور اداره می‌شود.

error: Content is protected !!