وقتی باید به هشدارهای بدن توجه کنید

 

بدن انسان زمانی که با مشکل مواجه می شود، با ارائه برخی نشانه ها و سیگنال های هشدار دهنده تلاش می کند تا ما را از بروز آن آگاه سازد. به عنوان مثال، ممکن است هنگام انجام کارهای روزانه خود به ناگاه با احساس فشاری عجیب در سینه خود مواجه شوید که تا پیش از این، چنین شرایطی را تجربه نکرده اید. فشار پس از مدت کوتاهی از بین رفته، اما پس از چند دقیقه دوباره باز می گردد.

 

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از “ایزی هلث آپشنز”، همانند بسیاری از مردم، ممکن است با خود فکر کنید که اکنون نمی توانید کار را رها کرده و موجب ناراحتی دیگران شوید. همچنین، زمانی که مشخص شود با مساله خاصی روبرو نبوده اید، دوست ندارید همانند فردی نادان به نظر برسید.

با مراجعه به پزشک ممکن است مشخص شود با مساله ای به جز یک سوء هاضمه مواجه نبوده اید، اما مشکلی دیگر مانند یک زخم در دستگاه گوارش شناسایی شود.

در ادامه با برخی نشانه های هشدار دهنده که نباید هرگز نادیده گرفته شوند، بیشتر آشنا می شویم. در صورت مواجهه با آنها برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید زیرا می تواند صرفه جویی در زمان و هزینه را به همراه داشته یا حتی جان شما را نجات دهد.

فک درد

وقتی باید به هشدارهای بدن توجه کنید

فک با قلب شما رابطه نزدیکی دارد و حتی اگر با سینه درد مواجه نباشید، احساس درد ناگهانی در فک می تواند نشانه ای از یک شریان مسدود شده باشد. اگر این شرایط با سینه درد و/یا تنگی نفس همراه است، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

تورم قوزک

وقتی باید به هشدارهای بدن توجه کنید

عملکرد ضعیف کلیه ها یا نارسایی کلیه می تواند به احتباس مایع در بدن، به ویژه در اندام های پایینی، منجر شود. در صورت مواجهه با تورم قوزک پا برای بیش از یک یا دو روز، در شرایطی که دلیل مشخصی برای آن وجود ندارد، برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید.

آسم

وقتی باید به هشدارهای بدن توجه کنید

گاهی اوقات آنچه شبیه به آسم یا دشواری در تنفس به نظر می رسد، در حقیقت، یک انسداد شریانی است. اگر با آسم، آلرژی های فصلی، یا اضطراب مواجه نیستید، احساس تنگی و فشار در قفسه سینه و ناتوانی در تنفس درست ممکن است نشانه ای از یک حمله قلبی باشد. افراد بسیاری ممکن است این شرایط را با قرار گرفتن در معرض گرده گیاهان یا گرد و غبار ارتباط دهند، اما بهترین گزینه مراجعه به پزشک و بررسی دقیق شرایط برای پیشگیری از مواجهه با شرایطی جدی است.

تکرر ادرار

وقتی باید به هشدارهای بدن توجه کنید

اگر تلاش می کنید تا بدن خود را هیدارته نگه دارید، تکرر ادرار می تواند نشانه خوبی باشد. اما اگر بیشتر از حد عادی مایعات مصرف نمی کنید و با تکرر ادرار مواجه هستید، این شرایط می تواند نشانه ای از ابتلا به دیابت نوع ۲ باشد زیرا بدن تلاش می کند قند اضافه را از طریق تولید ادرار بیشتر دفع کند. در مردان، تکرر ادرار می تواند نشانه ای از بروز مشکل در پروستات نیز باشد.

سکسکه

وقتی باید به هشدارهای بدن توجه کنید

به طور معمول، سکسه شرایطی آزاردهنده اما بی ضرر است. اگر خیلی سریع یک نوشیدنی را مصرف کنید ممکن است با سکسکه مواجه شوید. اما اگر سکسه بدون دلیلی مشخص شکل می گیرد، دردناک است و متوقف نمی شود، می تواند نشانه ای از یک سکته مغزی باشد.

این شرایط در زنان بیشتر از مردان رخ می دهد و به طور معمول با احساس سوزن سوزن شدن یا بی حسی در دست ها، تاری دید، و دیگر نشانه های کلاسیک سکته مغزی همراه است.

زبان درد

وقتی باید به هشدارهای بدن توجه کنید

احساس درد در زبان اغلب یک نشانه اولیه از کمبود ویتامین B12 است، به ویژه اگر با خستگی و ضعف، و شکنندگی ناخن ها همراه باشد. زبان متورم و دردناک شرایطی است که به نام گلوسیت شناخته می شود.

اگر کمبود ویتامین B12 جدی شود، بر سیستم عصبی، تعادل، تنفس، بینایی و خلق و خوی شما تاثیرگذار خواهد بود. پس به زبان خود توجه داشته باشید!

موی زائد صورت

وقتی باید به هشدارهای بدن توجه کنید

رشد مداوم، غیرعادی و بیش از حد موی زائد در صورت زنان می تواند نشانه ای از سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد که یک اختلال غدد درون ریز است و می تواند بر باروری زنان اثرگذار باشد. موی زائد صورت نشانگری از اختلال هورمونی ناشی از این شرایط است.

احساس تشنگی مداوم

وقتی باید به هشدارهای بدن توجه کنید

دست در دست تکرر ادرار که پیش‌تر به آن اشاره شد، احساس تشنگی مداوم می تواند نشانه ای از ابتلا به دیابت باشد. همان گونه که اندام ها قند اضافه را از طریق ادرار دفع می کنند، بدن تلاش می کند تا ذخیره مایع را دوباره پر کند.

نازک شدن ابروها

وقتی باید به هشدارهای بدن توجه کنید

شاید باورش دشوار باشد، اما نازک شدن ابروها می تواند نشانه ای آشکار از مشکلات تیروئید باشد. با مراجعه به پزشک می توانید آزمایش هایی را برای بررسی عدم تعادل هورمون تیروئید انجام دهید.

error: Content is protected !!