پزشکی قانونی: بررسی ۶۳۰۲ پرونده قصور پزشکی در ۸ ماه ابتدای امسال / محکومیت پزشک در ۴۷ درصد پرونده‌ها

پزشکی قانونیرییس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: در هشت ماهه سال جاری ۱۹ هزار و ۶۰۹ پرونده در کمیسیون های پزشکی قانونی بررسی شد که از این تعداد شش هزار و ۳۰۲ پرونده مربوط به قصور پزشکی بوده است که ۳۲ درصد از کل پرونده‌های ارجاعی به کمیسیون‌ها را در برمی‌گیرد.

به گزارش ایسنا و بنابر اعلام اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، دکتر عباس مسجدی در نشستی با جمعی از کارشناسان مدعو کمیسیون های تخصصی سازمان که صبح امروز یکشنبه ۸ دی ماه در سالن شهید بهشتی سازمان برگزار شد، افزود:  هرچند کمیت و تعداد پرونده‌های مورد بررسی در کمیسیون‌ها نیز حائز اهمیت است، اما نگرش اصلی به کمیسیون‌های پزشکی قانونی کیفیت محور است و نحوه رسیدگی به پرونده‌های ارجاعی و حفظ تکریم مردم و جامعه پزشکی اهمیت ویژه‌ای دارد.

وی گفت: در بررسی پرونده های قصور پزشکی در کمیسیون ها ضمن لزوم حفظ احترام جامعه پزشکی به عنوان یک گروه مرجع، باید حقوق مردم هم احصا و احقاق شود؛ به ویژه در شرایطی که دشمنان تلاش می کنند مردم را در حوزه های گوناگون ناامید و مأیوس کنند.

وی با بیان اینکه هر پرونده قصور در کمیسیون از حساسیت ویژه ای برخوردار است، اظهار داشت: پرونده هایی که در کمیسیون ها بررسی می شود هر یک به تنهایی قابل بررسی و پیشگیری است که بدون شک بررسی دقیق آن‌ها و مشخص شدن علل قصور می‌تواند از تکرار آن جلوگیری کند.

مسجدی با اشاره به اینکه باید بهترین و متعهدترین افراد برای حضور در جلسات کمیسیون‌ها انتخاب شوند، ادامه داد: برای انتخاب کارشناسان کمیسیون‌های تخصصی شاخص‌هایی تعریف شده است که با همکاری فرهیختگان جامعه پزشکی در تلاشیم تا افرادی با حداکثر انطباق با شرایط مذکور به عنوان کارشناس کمیسیون‌های تخصصی دعوت و در خصوص پرونده‌های ارجاعی اظهارنظر نمایند.

بررسی ۶۳۰۲ پرونده قصورپزشکی در پزشکی قانونی در ۸ ماه ابتدایی امسال

رییس سازمان پزشکی قانونی در ادامه با اشاره به آماری از پرونده‌های مورد بررسی در کمیسیون ها تصریح کرد: در هشت ماهه سال جاری ۱۹ هزار و ۶۰۹ پرونده در کمیسیون های پزشکی قانونی بررسی شد که از این تعداد شش هزار و ۳۰۲ پرونده مربوط به قصور پزشکی بوده است که ۳۲ درصد از کل پرونده‌های ارجاعی به کمیسیون‌ها را در برمی‌گیرد.

وی اضافه کرد: از کل پرونده های بررسی شده در کمیسیون ۴۷ درصد محکومیت پزشک را به همراه داشت و ۵۳ درصد نیز به تبرئه پزشک انجامید.

بیشترین شکایات از کدام پزشکان بوده است؟

مسجدی با اشاره به رشته‌های دارای بیشترین شکایت در هشت ماهه امسال گفت: بر اساس آمارهای موجود، بیشترین تعداد شکایات قصور به ترتیب مربوط به رشته های دندان‌پزشکی با ۶۶۲، زنان و زایمان با ۵۱۹، جراحی عمومی با ۴۴۷، جراحی ارتوپدی با ۳۲۷، پزشکان عمومی با ۲۹۲، گوش حلق و بینی با ۲۲۸ و پرستاری با ۲۱۴ بوده است. همچنین استان های تهران، فارس و البرز بیشترین و استان های لرستان، ایلام و هرمزگان کمترین آمار شکایات قصور پزشکی را در هشت ماهه امسال داشته‌اند.

۱۵۰ شهر کشور مرکز پزشکی قانونی ندارد

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تاریخچه سازمان فعالیت ها و خدمات آن یادآور شد: در سال گذشته پزشکی قانونی ۲.۵ میلیون نظر کارشناسی صادر کرد که ۸۵ درصد آن مربوط به حوزه معاینات، ۱۰ درصد آزمایشگاه‌ها و پنج درصد تشریح بوده است.

وی اظهار داشت: هم اکنون ۳۷۲ مرکز پزشکی قانونی در کشور در حال ارائه خدمت به مردم هستند؛ این درحالی است که ۱۵۰ شهرستان با وجود داشتن دادگستری، فاقد مرکز پزشکی قانونی هستند.

به گفته دکتر مسجدی، فاصله شهرهای فاقد پزشکی قانونی تا اولین شهر دارای پزشکی قانونی ۸۰ کیلومتر است. بنابراین با دولت و مجلس در حال رایزنی هستیم تا بتوانیم این مشکل را برطرف کنیم؛ چرا که مردم این مناطق برای دریافت خدمات پزشکی قانونی با مشکلات بسیاری مواجه می‌شوند.

تشخیص تصادفات ساختگی در پزشکی قانونی

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در ادامه با اشاره به خدمات پزشکی قانونی در بخش معاینات گفت: بیشترین حجم معاینات مربوط به نزاع است که ۳۳ درصد کل معاینات را در برمی‌گیرد. بعد از آن معاینه مصدومان تصادفات بیشترین آمار مراجعین سازمان را شامل می‌شوند.

مسجدی با تأکید بر تشخیص و شناسایی تصادفات ساختگی در پزشکی قانونی ادامه داد: در سال گذشته پزشکی قانونی از محل شناسایی تصادفات ساختگی مبلغ قابل توجهی به بیمه‌ها کمک کرد.

برگزاری همایش “پزشکی‌قانونی در مسیر مرجعیت‌علمی”

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با تأکید بر بعد آموزشی و پژوهشی وظایف سازمان خاطرنشان کرد: پزشکی قانونی سازمانی علمی است و در وظایف آن نیز به بعد آموزشی و پژوهشی آن تأکید شده است، این سازمان تلاش می کند تا بتواند در تراز سازمان های برتر دنیا قرار گیرد.

وی همچنین از برگزاری پنجمین همایش مرجعیت علمی با عنوان “پزشکی‌قانونی در مسیر مرجعیت‌علمی” خبر داد و گفت: این همایش با همکاری انجمن آموزش پزشکی، بهمن ماه سال جاری در تهران برگزار می‌شود که تأکید بیشتر بر بعد علمی سازمان خواهد داشت و از همه کارشناسان و پزشکان برای حضور در این همایش دعوت به عمل می‌آید.

error: Content is protected !!