پویش اهدای خون جامعه ورزش و جوانان برای نجات جان بیماران

 به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از کل انتقال خون استان تهران، پویش اهدای خون جامعه ورزش و جوانان در پایتخت کلید خورد، اما در سرتاسر ایران هم آغاز به کار کرد و ورزشکاران، جوانان و چهره های شاخص این عرصه با حضور در مراکز انتقال خون و باهدای خون خود علاوه بر نجات جان بیماران نیازمند به خون و فرآورده های آن مشوقی برای جوانان و اهدا کنندگان خون شدند.

اهدای خون با روحیه ورزشکاری
رییس فدراسیون پزشکی  ورزشی در مورد پویش اهدای خون جامعه ورزشکاران و جوانان در مجموعه ورزشی انقلاب گفت: جامعه ورزشی و پزشکی پیوسته در کار خیر پیشقدم بوده است و یکی از این امور خیر اهدای خون است.

دکتر غلام رضا نوروزی افزود: با توجه به ضرورت اهدای خون در روزهای همه‌گیری کرونا استقبال از اهدای خون یک وظیفه همگانی است.

وی تاکید کرد: با توجه به مناسبت اربعین حسینی و هفته دفاع مقدس و اهمیت موضوع معنوی اهدای خون، برای امر اهدای خون ورزشکاران پیشقدم شدیم.

نوروزی افزود: فدراسیون پزشکی ورزشی در اجرای تفاهم‌نامه‌ای که میان اداره کل انتقال خون استان تهران و اداره کل ورزش و جوانان منعقد شده است نیز همکاری موثری خواهد داشت.

پویش اهدای خون جامعه ورزش و جوانان برای نجات جان بیماران

 ورزشکاران الگوی جامعه اند

مدیر مجموعه ورزشی انقلاب که خود در پویش اهدای خون جامعه ورزش و جوانان که از صبح امروز در این مجموعه ورزشی کلید خورد شرکت کرده است این برنامه را حرکت بسیار خوبی برای جامعه ورزشی و بیماران نیازمند به خون دانست وی  و همسرش از اهدا کنندگان باسابقه هستند و این امر خیر را برنامه ثابت زندگی خود قرار داده‌اند.

امیر حسین فتحی در مورد این پویش گفت: اهدای خون مقامات ورزشکاران و افراد مهم و تاثیر گذار جامعه سبب ترویج فرهنگ اهدای خون در میان مردم می شود و جوانان از ورزشکاران الگو می گیرند. مدیر عامل پیشین باشگاه استقلال تاکید کرد:  زیباترین کلامی که می توان اهدای خون را با آن وصف کردهمین جمله معروف است:  “اهدای خون اهدای زندگی”

 وی همچنین از آمادگی این مجموعه ورزشی برای حمایت همه جانبه و همکاری با انتقال خون استان خبرداد.

پویش اهدای خون جامعه ورزش و جوانان برای نجات جان بیماران

 سلامت جامعه با خود مراقبتی آغاز می شود

مدیرعامل سازمان انتقال خون نیز در این پویش شرکت کرد و به عنوان عضوی از جامعه علاقمند به ورزش های همگانی و جامعه ورزشی و خانواده بزرگ انتقال خون، خون خود را اهدا کرد. دکتر پیمان عشقی که  در این پویش شرکت کرد.

وی در حین اهدای خون ورزش را در سلامت روح موثر دانست و با اشاره به حسن تقارن مناسبت این پویش با روز اول مهرو هفته دفاع مقدس گفت: ورزشکاران عزیز و مدیران ورزشی این حرکت اجتماعی زیبا را شکل دادند و از ایشان تشکر می کنم که هم خودشان خون اهدا می کنند و هم در ترویج این فرهنگ نجات بخش اهتمام می ورزند و هر وقت سازمان انتقال خون نیاز به کمک داشته است پیش تاز بوده اند.

وی در خصوص اهمیت خود مراقبتی در جامعه ورزشی گفت: درست ترین دیدگاه و رفتار مسوولانه برای اهدای خون این است که انسان خودش را سالم نگه دارد که بتواند به خودش جامعه خودش کمک کند و آنگاه می تواند یک اهدا کننده خون باشد. و اگر بخواهد اهدا کننده باقی بماند باید خود مراقبتی دائمی داشته باشد.

عشقی ادامه داد: توجه به سلامتی، رژیم غذایی، پرهیز از رفتار پر خطر، سیگار، دارو، درمان های غیر ضروری، و حجامت و تاتو و … سبب می شود جسم و خون انسان سالم بماند و بتواند به انسان دیگری نیز خون اهدا کند. ازاین منظر سلامت جامعه باخود مراقبتی آغاز می شود.

پویش اهدای خون جامعه ورزش و جوانان برای نجات جان بیماران

 جامعه ورزشی در کنار انتقال خون

مدیر کل انتقال خون استان تهران در مجموعه ورزشی انقلاب ضمن تشکر از حضور گسترده مسوولان هیات ها و فدراسیون های ورزشی و اداره کل ورزش و جوانان گفت: حضور ورزشکاران در این پویش شایان تقدیر و برای جامعه جوانان نشاط انگیز و الهام بخش بود.

وی با اشاره به همکاری گسترده جامعه ورزشی برای تامین خون مورد نیاز بیماران در شرایط همه گیری کرونا گفت: خوشبختانه پیوسته همکاری مناسبی میان این جامعه و اداره کل انتقال خون استان وجود د اشته است و با انعقاد تفاهم نامه ای که روز گذشته میان این اداره کل و اداره کل ورزش و جوانان استان منعقد شد همکاری های آموزشی و فرهنگ‌سازی اهدای خون در جامعه ورزشی گسترش خواهد یافت و با توجه به روحیه پهلوانی ورزشکاران ایرانی، پیش بینی می شود این جامعه همکاری و پذیرش خوبی در امر اهدای خون داشته باشند.

 هدیه نام آوران

امروز در پویش جامعه ورزش وجوانان نام آوران زیادی نشاط وسلامتی را به مراکز اهدای خون و ورزشگاه انقلاب آوردند.

پرتاب‌گردیسک ایرانی و رکورددار فعلی پرتاب دیسک در تمامی رده‌های سنی ایران و رکورد دار همین رشته در رده بزرگسالان آسیا احسان حدادی یکی از این نام آوران بود.

وی  گفت که از سوزن و سرنگ کمی می ترسد ولی همکاران انتقال خون به وی اطمینان دادند که بعد از اهدای خون ترسش از همه سوزن ها می ریزد!

حدادی در مورد این پویش گفت: اهدای خون برای سلامتی خود انسان و نجات جان سه انسان دیگر مفید است و وظیفه انسانی هریک از ما خصوصا ورزشکاران است که در این امر خیر شرکت کنند.

وی تاکید کرد: در شرایط فعلی که به بحران کرونا منجر به کاهش اهدای خون شده است مردم بخصوص ورزشکاران خوب است اهدای خون را در برنامه زندگی خود بگنجانند.

وی ضمن تشکر ازجامعه ورزشی و فدراسیون پزشکی ورزشی و تشکر از وزارت ورزش و جوانان ومسوولانی که این پویش را بنیاد نهاده اند گفت: قهرمانان ورزشی الگوهای جامعه بخصوص قشر جوان هستند و امیدوارم همانگونه که جامعه ورزشی در همه عرصه ها به خوبی خود را نشان داده است در این عرصه نیز قهرمانانه عمل کند.

بهداد سلیمی وزنه‌بردار بازنشسته ایرانی دسته فوق سنگین و دارنده مدال طلای المپیک ۲۰۱۲ لندن و قهرمان بازی های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا یکی دیگر از مدال آورانی بود که برای این پویش هدیه زندگی آورد. او که در سال ۹۱ هم زمان با زلزله ورزقان اولین اهدای خون خود را تجربه کرده است گفت: اعضای خانواده ما اهدا کننده خون هستند و این کمترین کاری است که یک انسان و بخصوص یک وزشکار می تواند در حق هموطن خود انجام دهد. وی اهدای خون راوظیفه انسانی برای تمام اقشار جامعه دانست و گفت: اگر اهدای خون به یک رفتار اجتماعی- فردی بدل شود دستاوردهای اجتماعی وخود مراقبتی شایسته ای به همراه دارد.

 ورزش نشاط اهدای خون

امروز مراکز اهدای خون حال و هوایی نشاط آمیز داشت و سلامتی و روحیه پهلوانی چاشنی اهدای خون شد. جوی که امید است ادامه دار و مانا باشد.

افراد و گروه های زیادی امروز دراین پویش شرکت کردند. گروهی از دوچرخه سواران این پویش را به روز جهانی بدون خودرو پیوند زدند و زندگی را به رگ های بیماران هدیه کردند، اعضای فدراسیون نجات غریق این بار به نجات جان بیماران آمدند و خون خود را هدیه کردند، اعضای فدراسیون پزشکی ورزشی نیز چه در مراکز اهدای خون چه در مجموعه ورزشی انقلاب حمایت خود را از بیماران نیازمند به خون اعلام کردند. و ورزشکاران دیگری نیز تا پایان امروزبه این پویش می پیوندند.

 پویش اهدای خون جامعه ورزش و جوانان به مناسبت هفته دفاع مقدس تا پایان امروز در این مجموعه ورزشی تهران و مراکز اهدای خون هم زمان با سایر استان های کشور برگزار می شود.

error: Content is protected !!