کراتینه کردن مو برای خانمها، برد یا باخت؟!

کراتینه کردن مو برای خانمها, برد یا باخت

خیلی از خانمها از فرفری بودن موهایشان راضی نیستند همواره دلشان برای موهای لَختی که بتوانند راحت شانه شان کنند ضعف میکند برای همین با سه شوار و انواع و اقسام روش هایی که بلد هستند به جان موهایشان میوفتدند تا صافشان کنند , اما این برای گذشته است, به تازگی روش جدیدی به بازار آمده که رضایت این خانمها را به میزان زیادی جلب کرده است, به این روش کراتینه کردن میگویند اما کراتینه کردن علاوه بر هزینه مالی بالا هزینه جانی نیز به همراه دارد

کراتینه مو چیست؟

کراتین در اصل یک نوع پروتئین است که در به طور طبیعی در موها وجود دارد. این پروتئین باعث صاف درخشان بودن موها می شود. این پروتئین به میزان کافی در ساختمان موی افرادی که موهای فر یا موهای وز دارند، وجود ندارد. عمل کراتینه مو در حقیقت با جایگزین کردن مقدار کراتین مورد نیاز مو، باعث نرم شدن و صاف شدن موها تا ماه ها می شود. کراتینه مو که اغلب پرهزینه هم است. امروزه در آرایشگاه ها و سالن های زیبایی بسیاری انجام می شود و با استقبال بسیاری از بانوان هم مواجه شده.

این باور که روش کراتینه باعث صاف شدن موها می شود در حقیقت اشتباه است. در هنگام انجام این روش از محلولی استفاده می شود که کراتینه با موها ترکیب شده و کتیکول مو را به دلیل نبودن کراتین در مو آسیب دیده را ترمیم می کند. نتیجه ترمیم کوتیکول مو، به وجود آمدن موهایی صاف و براق است.

این را در نظر داشته باشید که کیفیت موهای طبیعی ما بهترین حالت است. و ما با رنگ کردن، اتو کرده و استفاده از مواد شیمیایی مختلف، باعث نابودی موهای خودمان می شویم. کراتین کردن مو فقط برای موهایی مناسب است که بسیار وز و قابل شانه کردن، نیستند.

روش انجام کراتینه مو چیست؟

داشتن موهای صاف به دلیل وجود نوعی پروتئین به نام کراتین در ساختار مو است.

برای انجام کراتینه مو، آرایشگر از محصول صاف کننده کراتینه مو استفاده می کند و روی موهای شما قرار می دهد. این محلول ممکن است از منابع طبیعی، حیوانی یا مصنوعی به دست آمده باشد. استفاده از کراتینه های طبیعی یا حیوانی نتیجه بسیار بهتر و عوارض کمتری دارد. بعد از قرار دادن کراتینه روی موها، آرایشگر از یک اتوی مو استفاده می شود تا از گرمای آن به عنوان مهر و موم کنند کراتینه مو بهره ببرد. این عمل بسته حجم و بلندی موهای شما ارتباط دارد و ممکن از ۹۰ دقیقه یا بیشتر طول بکشد.

ماندگاری موهای کراتینه شده چقدر است؟

با کراتینه مو شما می توانید ۲ تا ۳ ماه از داشتن موهای صاف لذت ببرید.

یکی از فواید کراتینه مو، ماندگاری آن است. البته درمان با کراتینه مو معمولا نتایج کاملا متفاوتی دارد. بسیاری از افراد دقیقا به نتیجه مورد نیاز خود می رسند و تا ماه ها موهایشان لخت و صاف باقی می ماند. ولی در برخی از افراد هم رضایتمندی بسیاری کمتر است. موهای این افراد پس از چند هفته به حالت اولیه خود باز می گردد. ولی می توان گفت که به طور متوسط کراتینه مو بین ۲ تا ۳ ماه ماندگاری دارد.کراتینه کردن چه عوارضی دارد

در سالن های زیبایی برای براق کردن و صاف کردن موقت موهای آسیب دیده از روش کراتینه کردن مو استفاده می کنند. این روش اگرچه باعث نرم شدن و صافی موها می شود، اما در بلند مدت به موها آسیب می زند.

برای حفظ زیبایی و سلامت موها از راه طبیعی مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین و ویتامین توصیه می شود. آهن، ویتامین E، مواد معدنی مانند سلنیوم، مس، منیزیم بسیار مفید است و مصرف روزانه یک عدد تخم مرغ، میوه و سبزیجات کافی تا حدودی در تأمین مواد مغذی مورد نیاز بدن کمک کننده هست.

خانمی هستم که در اثر رنگ کردن مکرر موهایم آسیب دیده و وز شده، به من پیشنهاد کراتینه کردن موهایم را داده اند می خواستم ببینم که کراتینه کردن مو عوارضی هم دارد یا خیر؟

کراتینه کردن موها به دلیل وجود فرمالدهید عوارض مختلفی دارد که ممکن است سلامت فرد را به خطر بی اندازد. فرمالدهید، یک ماده سرطان زاست که تقریباً در اغلب محصولات کراتینه مو یافت می شود. حتی نوع مشهور کراتین مو هم حاوی فرمالدهید است. اگرچه تعداد کمی از محصولات کراتینه که فاقد فرمالدهید هستند، وجود دارند ولی این مواد نتایج دلخواه را ندارند، چرا که قدرت صاف کنندگی موها به دلیل وجود فرمالدهید است.

عوارض کراتینه کردن موها

– سوزش گلو، سرفه، خارش چشم و خونریزی از بینی.

– افزایش خطر ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان و بیماری ALS، بیماری های مزمنی هم چون آسیب به سیستم عصبی مرکزی، سردرد، افسردگی، تغییرات خلقی، بی خوابی، حساسیت، اختلال حافظه و تعادل.

– مادران باردار در طول بارداری باید در مکان هایی که کراتینه مو انجام می شود، قرار نگیرند و همچنین در این دوران به هیچ وجه موهای خود را کراتینه نکنند، زیرا عوارض خطرناکی برای جنین و مادر دارد.

– اگر دچار آسم، برونشیت یا هرگونه مشکل تنفسی دیگر باشید، نسبت به فرمالدهید حساس تر از دیگران خواهید بود و علائم قرار گرفتن در معرض فرمالدهید مانند آبریزش و سوزش چشم، سوزش گلو، خونریزی بینی به محض تماس و استنشاق فرمالدهید بروز خواهند کرد.

باید بدانید که عوارض کراتینه مو در زمان انجام این کار و حضور در آرایشگاه یا سالن های زیبایی نیست، بلکه تا زمانی که این مواد روی موهای شما باشند با هر بار استفاده از سشوار یا اتوی مو در فضای اطراف شما پخش خواهند شد و اثر تدریجی بر سلامت شما خواهد داشت.

– برخی از محصولات حاوی فرمالدهید نیستند، اما در اثر گرما فرمالدهید آزاد می کنند، عوارض این مواد حتی بیشتر از مواد حاوی فرمالدهید است.

– یکی دیگر از عوارض کراتینه موها ریزش و آسیب دیدن موهای سالم به علت قرار گرفتن در معرض حرارت بسیار زیاد برای کراتینه کردن است.

– ممکن است موها بلافاصله پس از کراتینه کردن، براق و درخشنده شوند ولی این اتفاق دوام زیادی ندارد و ۳-۲ هفته پس از کراتینه کردن، قوام و بافت مو تغییر خواهد کرد. موها خشک و شکننده می شوند ولی فرم فر یا وز مو تغییر کرده و صاف شده و بنابراین ممکن است توقعی که شما از صاف شدن مو در نظر داشتید پس از ۲ یا ۳ بار شستن تأمین نشود.

جایگزین های مناسب کراتینه کردن

به جای کراتینه کردن موها توصیه می شود از محصولات طبیعی حاوی کراتین استفاده کنید.

– برای نرم شدن موها استفاده از شامپوهای حاوی کراتین مؤثر هست.

– کراتینه مو با روغن های گیاهی

– ماسک های خانگی که حاوی روغن آرگان یا جوجوبا، آووکادو، روغن نارگیل و بیوتین مایع، ژلاتین هستند، برای سلامت موها توصیه می شوند و به تغذیه و شادابی موها کمک می کنند.

– همچنین استفاده ترکیبی از روغن زیتون، عسل، آووکادو، تخم مرغ، ژلاتین و ماست برای موها مناسب است و موجب زیبایی و ترمیم موهای آسیب دیده می شود.

– اگر موهایتان براثر حرارت و رنگ مو آسیب دیده از ژل کتیرا استفاده کنید به این صورت که موهای بلند را به ژل کتیرا (با غلظت کم) آغشته کنید و ببافید.

– استفاده از روغن نارگیل و آرگان در زمان خواب.

منابع: تخفیفان، همگردی

error: Content is protected !!