کرونا ۱۱ تَن دیگر را در قم قربانی کرد

به گزارش عصر چهارشنبه روابط عمومی علوم پزشکی قم محمد رضا قدیر درگفت‌وگویی، اظهار داشت: دراین مدت ۸۴ تَن مشکوک و یا با علائم قطعی ابتلا به‌کرونا توسط اورژانس مراکز درمانی قم مورد پذیرش قرار گرفتند.

وی با اشاره به‌بستری شدن ۷۶ تَن از این افراد خاطرنشان کرد: ۱۱۰ بیمار که طی روزهای گذشته بستری شده بودند، نیز به‌تشخیص پزشکان معالج برای ادامه روند درمان درمنزل از بیمارستان مرخص شدند.

وی مجموع بیماران کرونایی که هم اکنون درمراکز درمانی قم تحت معالجه‌ودرمان قرار دارند را ۶۳۸ تَن ذکر کرد، و گفت: ۲۰۸ تَن از این افراد به‌دلیل وخامت وصعیت جسمی دربخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

قدیر یادآور شد: از هزار و ۲۲ آزمایش کرونای انجام شده  نتیجه ۲۷۹ مورد مثبت شد.

وی بیان کرد: از ابتدای اجرای طرح واکسیناسیون کرونا درقم ۶۵۳ هزار و ۱۵۴ دُز واکسن تزریق شده‌است.

رئیس علوم پزشکی قم همچنین با بیان اینکه روند بستری بیماران کرونایی در قم نزولی شده گفت: تعداد بیماران بدحال همچنان قابل‌توجه است و اکثر مراجعه‌کنندگان به‌بیمارستان باحال عمومی وخیم هستند.

وی افزود: ۲ بیمارستان شهدا و علی ابن ابیطالب(ع) از ارائه خدمات کرونایی به‌بیماران خارج‌شده و دیگر پذیرش کرونایی ندارند.

براساس رنگ‌بندی اپلیکیشن ماسک، قم از بیستم شهریورماه جاری وارد مناطق پرخطر و نارنجی کرونایی شده‌است.

ویروس کرونا موجب بیماری عفونی «کووید۱۹» می‌شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام ‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه، سرفه، دست‌ دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست‌دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به‌ هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله‌گذاری اجتماعی» توصیه شده است.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته ‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

همشهریان قمی درصورت مشاهده هرگونه علامتی در رابطه با ویروس «کرونا» درخود و افراد خانواده، می‌توانند به «مرکزهای جامع سلامت» امام حسن عسکری(ع) درشهرک امام حسن عسکری(ع)، امام خمینی(ره) در بلوار شهید کریمی (بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ‌آباد، پردیس در پردیسان (خیابان ایمان)، خوراکیان در بلوار ۱۵ خرداد، بعثت در نیروگاه، شهدا در خیابان انقلاب اسلامی (چهارمردان)، پنبه‌چی در خیابان امام خمینی(ره) و جندقیان در خیابان زاویه مراجعه و خدمات «رایگان» دریافت کنند.              

error: Content is protected !!