گسترش باکتری‌های مقاوم به دارو در بیمارستان‌های اروپا

​​​نتایج یک مطالعه جامع در اروپا نشان می‌دهد که گسترش باکتری‌های مقاوم به دارو در بیمارستان‌های این منطقه در حال افزایش است.

به گزارش ایسنا، دارو‌های موسوم به “کارباپنم” (carbapenems) در مواقعی مورد استفاده قرار می‌گیرند که عفونت با هیچ داروی دیگری قابل درمان نیست.

به گفته محققان موسسه “سانگر” گسترش باکتری “کلبسیلا پنومونیه” که مقاوم به داروست به شدت نگران کننده است. همچنین آنان هشدار دادند که احتمال مقاوم شدن دیگر باکتری‌ها به دارو وجود دارد.

باکتری کلبسیلا پنومونیه به طور کاملا طبیعی در روده‌های افراد سالم وجود دارد و مشکل‌زا نیست. هرچند، زمانیکه بدن از سلامت کامل برخوردار نباشد می‌تواند موجب عفونت ریه‌ها و ذات‌الریه شود یا موجب کاهش جریان خون در پوست و جداره مغز شده و باعث مننژیت شود.

دکتر «سوفیا دیوید» از موسسه سانگر گفت: نکته هشداردهنده این است که این باکتری‌ها در حال مقاوم شدن به یکی از کلیدی‌ترین آنتی‌بیوتیک‌ها هستند و این عفونت‌ها با افزایش نرخ مرگ و میر مرتبط اند.

به گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، به گفته محققان در سال ۲۰۱۵ در اروپا ۲۰۹۴ نفر به دلیل ابتلا به کلبسیلا پنومونیه مقاوم به داروی کارباپنماز جان خود را از دست داده‌اند درحالیکه این آمار در سال ۲۰۰۷ حدود ۳۴۱ نفر بوده است.

0
error: Content is protected !!