گلایه جامعه فیزیوتراپی از اقدامات وزارت بهداشت

پریسا ارزانی مسئول کمیته علمی و استانداردسازی سازی خدمات انجمن فیزیوتراپی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: جامعه فیزیوتراپی ایران از اولین روزهای شیوع بیماری کرونا با تهیه اولین استاندارد خدمت فیزیوتراپی کووید در سطح منطقه به سوی بیماران شتافت و با از خودگذشتگی و فداکاری مثال زدنی که تنها یادآور رشادت‌های جوانان در دفاع مقدس بود، با قبول مخاطرات فراوان مواجهه با ویروس به وسیله فیزیوتراپی ریه و اندام‌های بیماران بستری، آموزش روش‌های پیشگیری از بیماری و تقویت قوای ایمنی و همچنین فیزیوتراپی در بستر اینترنت برای بیماران، توانخواهان و سالمندان سنگ تمام گذاشتند.

وی افزود: فیزیوتراپیست های ایرانی در این مسیر خطیر ۶ نفر از همکاران خود را از دست داده اما همچنان استوار و محکم به خدمت رسانی به بیماران ادامه می‌دهند. در یک سال گذشته بیش از ۱۰ سمپوزیوم علمی منحصراً برای فیزیوتراپی کووید برگزار شده تا همکاران ما با علم به روز خدمات رسانی کنند و نگرانی علمی نداشته باشند.

ارزانی ادامه داد: اخیراً در اقدامی عجیب معاونت بهداشت وزارت بهداشت در پاسخ به معاون توسعه، مدیریت و برنامه ریزی وزارت بهداشت در مقوله اعمال امتیاز در آزمون استخدامی، جامعه توانبخشی بالاخص همکاران فیزیوتراپیست را از قلم انداخته اند حال آنکه از اولین روزهای شیوع بیماری بارها حتی خود مقامات وزارت بهداشت در مصاحبه‌های تلویزیونی به نقش فیزیوتراپی تنفسی و اندام‌ها در بازگشت به زندگی بیماران اذعان داشته اند. جامعه فیزیوتراپی ایران پیش از اینکه متعجب باشد، از این اقدامات که مسبوق به سابقه نیز است، دلگیر است و معتقد است دیدگاه‌های کلان وزارت بهداشت مبنی بر اهمیت توانبخشی و فیزیوتراپی بارها در مسائل مختلف بروز نداشته و این اتفاقات نیاز به موشکافی دارد.

وی خاطرنشان کرد: از تمامی همکاران ستادی در وزارت بهداشت خواستاریم با مراجعه حضوری به بخش‌های کرونا عملکرد همکارانمان که موجبات مباهات انجمن فیزیوتراپی ایران است، مشاهده نمایند و در سایر موارد نیز نگاه ویژه ای به فیزیوتراپی و توانبخشی داشته باشند.

error: Content is protected !!