۲ برابر شدن روند ابتلا و فوتی‌های کرونا تا ۲ هفته آینده (+ فیلم)

حریرچی جمعه شب با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی و در پاسخ به این پرسش که “در حال حاضر وضع شیوع بیماری کرونا به چه صورت است و پیش بینی‌ها برای هفته های پیش روی چیست؟”، افزود: همانطور که می دانید متاسفانه ما تقریبا روزانه سه هزار مورد بستری داریم و امروز جمعه بیش از ۱۱ هزار مورد شناسایی جدید داشتیم که البته همه موارد جدید شناسایی نمی شوند، هرچند تست ها دارد بیشتر می شود.

به گزارش عصرایران به نقل از ایرنا، او ادامه داد: متاسفانه ما بیش از ۱۰ روز است که مرگ های بالای ۴۵۰ مورد را تجربه کردیم و  با این میزان رعایت شیوه نامه‌ها و با این میزان محدودیت‌هایی که اعمال می شود، پیش بینی ها این است که فعلا روند صعودی در ابتلا و در بستری و در مرگ را خواهیم داشت.

حریرچی گفت: این پیش بینی سایت (آی اچ ام ای) که پیش بینی‌های آمریکا بر مبنای آن انجام و برنامه ریزی می شود و ما آن را ملاک قرار نمی دهیم ولی متاسفانه پیش بینی آن برای کشور ما افزایش موارد مرگ و میر تا نزدیک دو برابر در دو هفته آینده است که امیدواریم اصلا اتفاق نیفتد.

وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براین‌که “چه اقداماتی برای کاهش شمار ابتلاها باید انجام بشود؟”، گفت: ببینید هیچ اقدام منفرد و هیچ راه معجزه آسایی برای مقابله با کرونا وجود ندارد، اقدام‌های متعددی از بهداشت فردی ، شستشوی دست و به خصوص ماسک زدن، کاهش ترددهای اجتماعی و اعمال محدودیت های وسیع با توجه به نقش اجتماعی ما باید انجام شود.

معاون کل وزیر بهداشت ادامه داد: حتی در مورد واکسن کرونا، فائوچی که اصلی ترین مقام مسئول در مقابله با کرونا در آمریکا است همین امروز اعلام کرد که به رغم کشف واکسن و امید به این‌که اکثر آمریکایی‌ها را بتوانند واکسینه بکننداما تا چند سال این بیماری با ما خواهد بود و فقط ما امیدوار به واکسن نباشیم یعنی انجام اقدام‌های متعدد با مصونیت جمعی و فردی.

حریرچی همچنین در پاسخ به این پرسش که “اوضاع تهران چه می شود، ستاد استانی مقابله با کرونا تهران پیشنهاد تعطیلی دو هفته ای این استان را به ستاد ملی مقابله با کرونا داده است، چقدر می شود امیدوار بود که فردا این تعطیلی دو هفته ای تصویب بشود و اصلا این تعطیلی ها چقدر می‌تواند در جلوگیری از شیوع بیشتر زنجیره کرونا موثر باشد؟” گفت: ۶۵ نفر از روسای دانشگاه‌ها که فرماندهان جان بر کف مقابله با کرونا هستند و در خط مقدم حاضرند و اکثر آنها هم خودشان و هم معاون‌های آنها به این بیماری مبتلا شدند در یک نامه به وزیر بهداشت ، درخواست کردند که تعطیلی‌ها در تمام کشور و نه در تهران انجام شود و قاعدتا به مطالب این بزرگواران توجه خواهد شد.

وی با نگرانی و اظهار تاسف افزود: خیلی ها به دنبال تعطیلی دو هفته ای برای رفتن به سفر، گردش، پارک و ملاقات های خانوادگی هستند که من خواهش و تقاضا می‌کنم در صورت تصویب هرگونه تعطیلی، وظایف فردی مبنی بر رعایت فاصله گذاری اجتماعی و ماندن در خانه را رعایت کنیم.

۳۰ درصدموارد مرگ روزانه از کرونا

او ادامه داد: ببینید الان حدود ۳۰ درصد از موارد مرگ روزانه از کرونا است و آیا روزی ۴۵۰ کشته کافی نیست که رفتار خود را با ماسک زدن، مسافرت نرفتن و عدم حضور در دورهمی های خانوادگی تغییر بدهیم چرا که همین مهمانی های خانوادگی عامل حداقل ۳۰ درصد و در برخی استان ها عامل ۵۰ درصد موارد ابتلای جدید است.

وی تاکید کرد: بیایید همه با هم رعایت کنیم چرا که متاسفانه پاییز ما با این تعداد کشته روزانه از رنگ فوق قرمز به سیاهی گرایید ولی حداقل زمستان را به رنگ سفید تبدیل کنیم و در سیاهی این مرگ و میر غرق نشویم.

وی در پایان و در پاسخ به این پرسش که “حال اگر مردم شیوه نامه ها را رعایت کردند و تعطیلی دو هفته ای هم صورت گرفت، چه اتفاقی خواهد افتاد و آمارها چقدر تغییر خواهد کرد؟” گفت: اولا باید بگویم که دو هفته مدت کاملا ناکافی است ولی شرط لازم است برای اینکه ما بتوانیم موارد مرگ و میر را کاهش بدهیم.

او ادامه داد: در حال حاضر اقدام‌های عاجل ما می تواند اثرات مقطعی داشته باشد و شرایط را کنترل و بازسازی نیروهای اجرایی، بهداشتی و درمانی را فراهم کند ولی فکر نکنیم که راه حل معجزه آسایی وجود دارد و با چند روز تعطیلی اقدام عجیبی رخ خواهد داد منتهی بسیار این اقدام کلیدی است

حریرچی در پایان تاکید کرد: وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این زمینه تاکید دارند و انشاالله که اقدام اساسی در این باره انجام شود. 

error: Content is protected !!