۸۵ درصد هزینه‌های درمان IVF توسط دولت تامین می‌شود

فوق‌تخصص نازایی و IVF گفت: ۸۰ درصد دارو‌های IVF، تحت پوشش بیمه‌ای قرار دارند.

‌فرناز محمدیان در گفتگو با ایسنا، در رابطه با مشکلات بیماران نابارور و نیازمند به درمان IVF، اظهار کرد: یکی از مشکلات بیماران نیازمند به IVF در گذشته این بود که این بخش فقط در کلان‌شهر‌ها و شهر تهران مستقر و بیماران مجبور بودند به مراکز خصوصی IVF مراجعه کنند.

وی افزود: این بیماران علاوه بر هزینه‌های بالای این مراکز، با هزینه‌های رفت و آمد و اسکان با مشکلات بسیاری مواجه بودند و به خاطر هزینه‌های بالای رفت و آمد و خصوصی بودن مراکز IVF تاکنون موفق به دریافت درمان نشده بودند؛ سبب شده با بیمارانی با ناباروری‌های ۱۵، ۲۰، ۱۸ ساله مواجه شویم.

محمدیان تصریح کرد: از سال ۱۳۹۰ راه‌اندازی مرکز IVF شروع شد. راه‌اندازی این مرکز به دلیل دستگاه‌های گران‌قیمتی که دارد با مشکلاتی در راه‌اندازی مواجه شده‌ایم، ولی خوشبختانه مرکز IVF از سا ل ۱۳۹۴ گام به گام راه‌اندازی شد. در اردیبهشت‌ماه سال ۹۴ مرکز IVF استان زنجان موفق به انجام ۱۲ پروسه IVF شد که در این مرحله حدود ۵۰ درصد موفقیت داشته‌ایم که به تدریج این آمار رو به افزایش است.

این فوق‌تخصص نازایی و IVF ادامه داد: از سال ۹۴ تا پایان تیرماه امسال حدود ۶۷۹ سیکل IVF در مرکز IVF انجام شده است که موفقیت آن حدود ۳۴.۴ درصد بوده که نرم استاندارد این عمل بین ۳۰ تا حداکثر ۳۵ درصد است. IVF روندی است که دارو‌ها و تجهیزات درمانی بسیار گران‌قیمتی دارد که به همین دلیل نیازمند بررسی و نظارت دقیق است. روند درمانی IVF طولانی مدت است؛ به طور مثال برای هر فرد حدود یک ماه و نیم طول می‌کشد.

محمدیان تصریح کرد: در استان زنجان ۱۱۶ تولد داشته‌ایم که از این تعداد تولد، ۱۴۰ نوزاد زنده متولد شده است که ۲۳ نفر آن‌ها بارداری‌های ۲ یا ۳ قلو بوده‌اند. در حدود ۴۱ مورد در دوره بارداری به سر می‌برند. خوشبختانه در راستای افزایش جمعیت با همکاری‌های دانشگاه علوم‌پزشکی استان و نهاد رهبری، ۸۵ درصد هزینه‌های IVF را دولت تقبل می‌کند و ۱۵ درصد مابقی به عهده خود بیمار است. اکنون ۸۰ درصد دارو‌های IVF تحت پوشش بیمه بوده، در نتیجه بیماران با هزینه کم به باروری می‌رسند.

0

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

error: Content is protected !!