۹ نشانه کمبود یُد در بدن انسان

9 نشانه کمبود یُد در بدن انسانمدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌ شمالی گفت: تیروئید، احساس خستگی یا افسردگی، خشکی پوست یا حساسیت به سرما، توده بزرگ روی گردن، احساس خفگی هنگام دراز کشیدن، پایین بودن غلظت ادرار، سقط جنین یا تولد نوزاد مرده، اختلال نقص توجه فرزند و اختلالات عصبی از علائم کمبود ید است.

نسرین علیزاده در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: ید یکی از مواد معدنی مهم برای حفظ سلامت بدن انسان و عامل تولید هورمون های تیروئید، تنظیم رشد و سوخت و ساز بدن انسان است.

وی با بیان اینکه بدن انسان ید تولید نمی کند، ادامه داد: بدن ید را به عنوان یک ماده معدنی ضروری در نظر می گیرند و بر همین اساس رژیم غذایی نقش اصلی را در تامین مقادیر کافی از این ماده معدنی ایفا می کند.

وی با بیان اینکه میزان ید مورد نیاز بدن به این که در چه مرحله ای از زندگی خود قرار دارید، بستگی دارد، اضافه کرد: به گفته موسسه ملی سلامت آمریکا، بزرگسالان به ۱۵۰ میکروگرم ید در روز نیاز دارند.

علیزاده ادامه داد: در دوران بارداری، میزان نیاز زنان به این ماده معدنی به ۲۲۰ میکروگرم در روز می رسد و زنانی که به فرزند خود شیر می دهند، به مصرف روزانه ۲۹۰ میکروگرم ید نیاز دارند.

وی با اشاره به اینکه نمک‌های ید دار از شناخته شده‌ترین منابع برای دریافت ید هستند، تصریح کرد: اما منابع دیگری نیز برای تامین این ماده معدنی مهم وجود دارند که از آن جمله می توان به ماهی و نرم تنان صدفدار، شیر، پنیر، تخم مرغ، و سبزیجاتی که در خاک غنی از ید رشد کرده اند، اشاره کرد.

مدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی اظهار کرد: ید یک ریزمغذی ضروری است که در هر بافت بدن یافت می شود، عملکرد شناخته شده آن ایفای نقش در تولید هورمون های تیروئید، یعنی تیروکسین و تریودوتیرونین است.

علیزاده ادامه داد: در بیماری کم کاری تیروئید، بدن نمی تواند به میزان کافی هورمون های تیروئید تولید کند تا عملکرد عادی و بهینه خود را ادامه دهد لذا از علائم کم کاری تیروئید می توان به خستگی، یبوست، افزایش وزن و افسردگی اشاره کرد.

وی با اشاره به به خشکی پوست یا حساسیت به سرما، تصریح کرد: خطر ابتلا به کم کاری تیروئید در زنان نسبت به مردان هشت برابر بیشتر است و بر همین اساس، یک نگرانی سلامت برای زنان محسوب می شود.

وی یادآور شد: اگرچه زنان ممکن است در هر سنی به کم کاری تیروئید مبتلا شوند، احتمال مواجهه با این شرایط با افزایش سن، به ویژه با آغاز دوران یائسگی، بیشتر می شود.

این کارشناس تغذیه با بیان اینکه در بزرگسالان، کمبود خفیف تا متوسط ید می تواند در عملکرد روانی و بهره‌وری کاری اختلال ایجاد کند، تصریح کرد: به طور معمول، کمبود ید به عنوان مشکلی در کشورهای در حال توسعه در نظر گرفته می شود، اما افراد بسیاری، به ویژه زنان باردار و آن‌هایی که به فرزند خود شیر می دهند، در کشورهای توسعه یافته نیز ممکن است با کمبود ید مواجه شوند.

علیزاده با اشاره به اینکه گواتر به تورم گردن به واسطه بزرگ شدن غده تیروئید گفته می شود که یکی از نشانه های قابل مشاهده کمبود ید است، اظهار کرد: تورم در قسمت جلو گردن رخ می دهد.

وی با بیان اینکه گواتر به طور معمول از نخستین نشانه های کمبود ید است، اضافه کرد: نمکی که به غذاهای فرآوری شده تجاری اضافه می شود معمولا فاقد ید است و از آنجایی که امروزه افراد بسیاری به غذاهای فرآوری شده وابسته هستند، ممکن است به میزان کافی ید دریافت نکنند.

وی تصریح کرد: یک گواتر بزرگ ممکن است تنفس و بلع را دشوار سازد که  در این شرایط دراز کشیدن با احساس خفگی همراه است.

علیزاده با اشاره به اینکه ید از طریق ادرار از بدن دفع می شود، گفت: آزمایش ادرار می تواند به تعیین سطوح این ماده معدنی در بدن کمک کند.

وی یادآور شد: در دوران بارداری، بدن به هورمون های تیروئید نیاز دارد که تولید آن ها نیازمند دریافت ید کافی است، هورمون های تیروئید غلاف میلین را تولید می کنند که اطراف سلول های عصبی را فرا گرفته و از آن ها محافظت می کند.

وی خاطرنشان کرد: مادرانی که با کمبود شدید ید مواجه هستند در معرض خطر بیشتر برای سقط جنین یا به دنیا آوردن نوزاد مرده قرار دارند.

علیزاده اضافه کرد: کمبود ید عوارض جانبی منفی بسیاری بر رشد و نمو جنین دارد، از جمله در دوران بارداری رشد عصبی در جنین را مختل می کند و کمبود آن در زنان باردار می تواند به آسیب مغزی غیر قابل بازگشت، از جمله عقب ماندگی ذهنی برای کودک منجر شود.

وی افزود: کمبود ید طی دوران بارداری ممکن است عاملی تاثیرگذار بر مختل شدن رشد و بروز مشکلات دیگر در کودکان باشد.

وی با بیان اینکه کمبود ید در دوران بارداری با ابتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی در کودکان پیوند خورده است، یادآور شد: کارشناسان به زنان باردار یا مادرانی که به فرزند خود شیر می دهند و زنانی که ممکن است باردار شوند، مصرف روزانه ۱۵۰ میکروگرم پتاسیم ید به عنوان یک مکمل را توصیه می کنند.

مدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی اضافه کرد: بدن این ترکیب را بهتر جذب می کند و اغلب در مولتی ویتامین ها یافت می شود.

0
error: Content is protected !!