محرک های شگفت انگیز سردرد و راه های مقابله با آنها

محرک های شگفت انگیز سردرد و راه های مقابله با آنها

خیلی از مردم با آن مواجه هستند, در این مقاله با عوامل محرک سردرد و و روش های مقابله با آن آشنا خواهید شد

محرک سردرد: رئیس شما

بله رئیس شما واقعا می‌تواند موجب سردرد شما شود. هر چیزی که سطح استرس را در شما افزایش دهد می‌تواند شما را مستعد سردردهای تنشی یا میگرنی کند. مکانیسم دقیق این سردردها مشخص نیست اما ممکن است عوامل مختلفی در آن دخیل باشد. تشدید حساسیت مسیرهای عصبی در مغز که درد را کنترل میکند ممکن است در آن نقش داشته باشد. تغییرات داخل مغز نیز ممکن است در ایجاد سردردهای میگرنی دخیل باشند.

محرک سردرد: آب و هوا

وقتی دما تغییر می‌کند، احتمال سردرد میگرنی نیز تغییر می‌کند. تغییرات چه به صورت گرمایی باشد یا سرمایی، میتواند باعث سردرد شود. روزهای آفتابی و گرم هم یکی دیگر از مجرمان هستند. باران یا تغییراتی در فشار هوا نیز ممکن است منجر به سردرد شود. اگر چه شما نمی‌توانید آب و هوا را تغییر دهید، اما میتوانید مثلاً از عینک آفتابی در روز استفاده کنید، یا از کم آبی بدن جلوگیری کرده و از قرار گرفتن در معرض آفتاب ظهر خودداری کنید.

محرک سردرد: رایحه شدید

بوهای شدید، حتی اگر خوب هم باشند، در بسیاری از مردم میگرن را تحریک میکند. دلیل آن هنوز مشخص نشده، اما بو میتواند سیستم عصبی را تحریک کند. متداولترین بوهای محرک، شامل عطر، رنگ و انواع مشخصی از گلها هستند.

محرک سردرد: زیور آلات مو

شیوه بستن مو هم می‌تواند باعث سردرد شود. موی دم اسبی ممکن است به بافت پوست سر فشار آورده و منجر به سردرد شود. سربند، بافت مو و کلاههای تنگ نیز می‌توانند همین تاثیر را داشته باشند. اگر این موارد علت سردرد شماست، معمولاٌ اگر مویتان را باز و رها کنید، به سرعت سردرد آرام می‌شود.

محرک سردرد: ورزش

فعالیت بدنی شدید می‌تواند گاهی اوقات منجر به سردرد شود. نمونه هایی از این سردرد شامل سردرد دونده ها است. این انواع سردرد در افرادی که مستعد میگرن هستند، شایعتر است.

محرک سردرد: حالت نامناسب بدن

لازم نیست زیاد کار کنید و عرق بریزید تا بر عضلات سر و گردن فشار وارد شود. قوز کردن پشت میز نیز همین کار را انجام می‌دهد. اشکال متداول حالت نامناسب بدن شامل قوز کردن کتف، استفاده از صندلی بدون تکیه گاه، خیره شدن به صفحه نمایشگری که بیش از حد بالا یا بیش از حد پایین قرار دارد و تکیه دادن گوشی تلفن بین گوش و شانه هستند. اگر سردردهای تنشی مکرر دارید، فضای کاری خود را خوب بررسی کنید.

محرک سردرد: پنیر

در برخی از مردم پنیرهای کهنه از جمله پنیر آبی، چدار، پارمیسان و سوئیسی محرک میگرن است. مقصر اصلی ممکن است ماده ای به نام تیرامین باشد. هر قدر غذا کهنه تر باشد تیرامین بیشتری در آن جمع می شود.

محرک سردرد: کالباس خشک

گوشتهای فراوری شده مانند کالباس خشک، دو نوع محرک دارند. اغلب این مواد حاوی تیرامین هستند. همچنین حاوی افزودنیهای غذایی مانند نیتریت هستند که ممکن است در برخی از مردم سردرد را تحریک کند. سردردهای ایجاد شده توسط افزودنیها معمولا در هر دو طرف سر احساس میشوند (بر خلاف سردرد یک طرفه در میگرن کلاسیک)

محرک سردرد: حذف وعده غذایی

سردرد ناشی از گرسنگی همیشه خیلی واضح نیست. اگر یک وعده غذایی را حذف کنید، سردرد ممکن است پیش از این که متوجه گرسنگی خود شوید، شروع شود. مشکل کاهش قند خون است اما سعی نکنید سردرد گرسنگی را با شکلات معالجه کنید. شیرینیها باعث میشوند قند خون ناگهان بالا رفته و سپس حتی به سطحی پایینتر از قبل افت کند.

محرک سردرد: سیگار

سیگار به عنوان محرک سردرد شناخته شده است. نه تنها در فردی که سیگار می‌کشد، بلکه در افرادی که در معرض دود آن قرار دارند نیز سردرد ایجاد می‌نماید . دود دست دوم سیگار که حاوی نیکوتین است موجب باریک شدن رگهای خونی در مغز می‌شود. ترک سیگار یا کاهش قرار گیری در معرض دود دست دوم به خصوص برای بیماران دارای سردردهای خوشه ای مفید است. این نوع سردردها یک طرفه و بسیار دردناک هستند و باعث علائمی در چشم و بینی نیز می‌شوند.

محرک سردرد: کافئین

در افراد مستعد سردرد، کافئین جز مواردی است که “با آن و بدون آن نمیتوان زندگی کرد”. کافئین اگر به میزان متعادل مصرف شود مفید است. در واقع کافئین در بسیاری از داروهای سردرد یافت میشود، اما میزان زیاد کافئین میتواند سردرد ایجاد کند و اگر به آن عادت کنید، کاهش ناگهانی مصرف آن فقط میتواند اوضاع را بدتر کند، قطع مصرف کافئین محرک سردرد است.

راه حل سردرد: شناسایی محرکها

اگر محرکهای متداول خود را بتوانید شناسایی کنید، میتوانید سردردها را پیش از این که شروع شوند، متوقف کنید. بهترین روش برای این کار دفتر یادداشت روزانه سردرد است. غذاهایی که میخورید، وقایع استرس زا، تغییرات آب و هوا، و فعالیت فیزیکی خود را به طور روزانه ثبت کنید. هر زمانی که دچار سردرد شدید، زمان آغاز و توقف آن را ثبت کنید. این کار به شما کمک میکند الگوی آن را یافته و از محرکهای سردرد خود اجتناب کنید.

راه حل سردرد: مدیریت استرس

بسیاری از مردم قادرند سردردهای تنشی یا میگرنی را از طریق استراتژیهای کاهش استرس، مدیریت کنند. اگر نمی‌توانید وقایع استرس زایی که برایتان پیش می آید را کنترل نمایید، اما می‌توانید واکنش خود به این وقایع را تغییر دهید. شاید لازم باشد تکنیکهایی مانند مدیتیشن و ماساژ را امتحان کنید تا ببینید کدام یک برای شما موثرتر است.

راه حل سردرد: ورزش های کششی پا

ورزش با شدت متوسط، آرام بخشی قوی برای استرس است. راه رفتن گزینه ای عالی است، چون دفاع خوبی در مقابل سردرد تنشی است. وقتی راه میروید، حرکت آونگی دستانتان منجر به شل شدن عضله های گردن و شانه می‌شود. باز شدن این گره ها می‌تواند عامل برخی از سردردها را از بین ببرد.

راه حل سردرد: وعده های غذایی منظم

خوردن وعده های غذایی متعادل در طول روز به حفظ قند خون در سطح متعادل کمک می‌کند و دیگر دچار سردرد گرسنگی نمی‌شوید. وعده ها و میان وعده های غذایی مصرف کنید که پروتئین و کربوهیدرات پیچیده را با هم در ترکیب داشته باشد، مانند کره بادام زمینی بر روی نان غلات کامل، یا سینه مرغ با برنج قهوه ای. مایعات کافی بنوشید چون بی آبی بدن محرک سردرد است.

راه حل سردرد: فیزیوتراپی

فیزیوتراپی، ورزش و آموزش را ترکیب می‌کند تا درد را کاهش داده و گستره حرکت را بهبود ببخشد. در افراد دارای سردردهای تنشی، فیزیوتراپی میتواند به کاهش تنش در عضله های گردن کمک کند و عادات جدیدی که منجر به حالت بهتر بدن باشد، به شما یاد بدهد.

راه حل سردرد: دارو

مسکنهای بدون نسخه مانند استامینوفن، آسپیرین، ایبوپروفن و ناپروکسن در مقابل بسیاری از انواع سردرد موثر هستند اما از مصرف مداوم این داروها خودداری کنید چرا که ممکن است به سردردهای ناشی از مصرف بیش از حد دارو یا سردردهای بازگشتی (دردی که به محض تمام شدن اثر قرص، باز می‌گردد) دچار شود. در موارد شدید یا مکرر سردرد، با پزشک درباره تجویز دارویی که به پیشگیری از سردرد کمک کند، صحبت کنید.

مراجعه به پزشک

برای هر سردرد جدیدی که به صورت غیر معمولی شدید است یا بیش از چند روز طول می‌کشد باید به پزشک مراجعه کنید. همچنین باید الگوی تغییرات سردردتان را به پزشک بگویید (مثلا اگر محرک جدیدی برای سردردتان وجود دارد). اگر سردردی دارید که همراه با تغییر در بینایی، مشکلات حرکتی، گیجی، تشنج، تب یا سفتی گردن است باید فورا به اورژانس مراجعه کنید.

0
error: Content is protected !!