درباره مسمومیت بارداری بدانیم

یک متخصص زنان و زایمان گفت: مسمومیت حاملگی به خاطر اختلالات ژنتیکی به وجود می‎آید.

به گزارش ایسنا، دکتر معصومه غفارزاده با بیان اینکه بانوانی که بیمار فشار خونی هستند و قصد بارداری دارند اگر بیش از سه قرص فشار در روز مصرف می‎کنند (به شرط این که سه نوع متفاوت باشد) اجازه‌ی بارداری ندارند، افزود: همچنین اگر بر اثر فشار دچار اختلالات کلیوی شده‎اند نباید باردار شوند.

وی با اشاره به اینکه اگر بر اثر فشار خون دچار آسیب عصب بینایی شده‎اند نیز اجازه بارداری ندارند، ادامه داد: در مجموع بانوانی که دچار عارضه فشار خون بالا هستند (فشار ماکزیمم بالای۱۳ و فشار مینیمم بالاتر از ۹ ) قبل از تصمیم برای باردار شدن باید با پزشک متخصص قلب و عروق، فشار خون و زنان و زایمان مشورت کنند.

این متخصص زنان و زایمان بیان کرد: بعد از باردار شدن هم نیاز است برخی قرص‎ها را که ترکیبات آن از جفت عبور می‎کند تغییر دهند، همچنین کبد و کلیه آن‎ها در دوران بارداری باید هر سه ماه یک بار بررسی شود.

وی خاظرنشان کرد: در مورد بانوانی که پس از باردار شدن دچار عارضه فشار خون بالا می‌شوند معمولا این اتفاق در سه ماهه سوم رخ می‌دهد که به مسمومیت بارداری مرسوم بوده و یک خطر جدی برای مادر و جنین است.

غفارزاده تصریح کرد: در مادران باردار باید افزایش وزن، رژیم غذایی و پروتئین اوری کلیه به ویژه در طول سه ماهه سوم حتما کنترل و بانوان شکم اول بعد از هفته بیستم احتمال ایجاد مسمومیت بارداری باید رصد شود.

این متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه مسمومیت بارداری ارتباطی با رژیم غذایی و مصرف نمک ندارد و به خاطر اختلالات ژنتیکی به وجود می‎آید، گفت: یکسری علائم پیش قراول مانند افزایش ناگهانی وزن، افزایش فشار خون بالاتر از ۱۳ بر روی ۹، سن پایین‌تر از ۱۶ و بالای ۴۰ سال، شرایط بد اقتصادی، سوء تغذیه و مسائل جغرافیایی در ایجاد آن بسیار مهم هستند.

وی عنوان کرد: این بیماری درمان دارویی ندارد و تنها درمان آن در شرایط حاد ختم حاملگی و پایان دادن به بارداری است؛ اگر در شرایط حاد به بارداری خاتمه داده نشود عوارض جانی مانند کنده شدن جفت، خونریزی شدید، کاهش پلاکت، خونریزی مغزی و کبدی، تشنج و حتی مرگ جنین را به دنبال دارد.

غفارزاده گفت: اگر تا سه ماه پس از زایمان مرتفع نشود، پایدار شده و از آن پس شخص یک بیمار فشار خونی مزمن خواهد بود. خانمی هم در یک حاملگی به آن دچار شود احتمال این که در حاملگی‎های بعدی نیز به آن دچار شود وجود دارد اما ۱۰۰ درصد نیست.

error: Content is protected !!