راه‌اندازی سامانه خرید و فروش گیاهان دارویی

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛  یکی از مهمترین چالش‌هایی که کشاورزان و تولید‌کنندگان فعال در حوزه گیاهان دارویی با آن روبه‌رو هستند، فروش این محصولات با قیمت مناسب است. برای رفع این مشکل تاسیس یک سامانه سراسری خرید و فروش گیاهان دارویی حمایت شده است. این سامانه ملی همچنین امکان ارائه آموزش‌های مرتبط با این حوزه را نیز فراهم می‌کند.

 تعداد قابل توجهی از کشاورزان، تولید کنندگان و شرکت‌های فناور در سراسر کشور در حوزه گیاهان دارویی فعالیت می‌کنند. این افراد، محصولات و فرآورده‌های  تولید می‌کنند که در صنعت گیاهان دارویی کاربرد دارد. یکی از چالش‌های که این تولید کنندگان با آن روبه‌رو هستند، عرضه این محصولات به مناسب‌ترین قیمت است. وجود دلالان یکی از چالش‌های بخش کشاورزی است. این افراد دسترنج کشاورزان را در مناطق مختلف کشور با قیمتی نازل خریداری می‌کنند و آن را با بهایی بالاتر به تجار و صادر‌کنندگان می‌فروشند.

ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تقویت بنیه مالی کشاورزان و ایجاد ارتباط مستقیم میان کشاورز و صنایع و صادر کنندگان، از تاسیس، سامانه ملی خرید و فروش گیاهان دارویی حمایت کرده است.

این سامانه که با دفتر طرح ملی گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی تاسیس شده است، می‌تواند فرصتی در اختیار کشاورزان فعال در حوزه گیاهان دارویی قرار دهد تا محصولات خود را از دور افتاده‌ترین نقاط کشور به قیمتی منصفانه به خریدار نهایی عرضه کنند.

همچنین این سامانه دارای امکانات آموزشی است. این مسئله باعث ارتقای علمی کشاورزان می‌شود و باعث توسعه کمی و کیفی محصولات مبتنی بر گیاهان دارویی می‌شود.

ارتباط مستقیم میان کشاورز و صادر کننده و همچنین خرید مستقیم صنایع بالادستی از کشاورزان باعث می‌شود که پشتوانه مالی کشاورزان تقویت شود و سطح رفاه آنها افزایش یابد. این مسئله همچنین باعث می‌شود که کشاورزان ترغیب شوند تا سطح بیشتری از زمین‌های خود را به کشت گیاهان دارویی اختصاص دهند.

انتهای پیام/

error: Content is protected !!