رتبه نخست اهدای عضو ایران در خاورمیانه/جزئیات دومین قلب اهدایی

به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی شادنوش گفت: این اهدا با ایثار و فداکاری خانواده سید عبدالوحید هاشمی کمانگر ۴٠ ساله که به علت تصادف، مرگ مغزی شده بود صورت گرفت.

وی ادامه داد: عمل برداشت عضو در بیمارستان شهید رهنمون یزد انجام و قلب اهدایی از طریق انتقال هوایی به بیمارستان شهید رجایی تهران منتقل شد.

شادنوش ادامه داد: با همکاری تیم‌های پیوند و واحدهای فراهم آوری دانشگاه‌های علوم پزشکی یزد و ایران، فرد گیرنده و دهنده قلب شناسایی و با کمک سازمان اورژانس کشور و هوانیروز قلب اهدایی با جت به تهران انتقال داده شد.

وی افزود: این عضو در بیمارستان شهید رجایی با موفقیت به بیمار ۱۳ ساله پیوند شده و حیات دوباره به او بخشید.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌ها وزارت بهداشت گفت: با این اقدام خداپسندانه و رضایت خانواده پیوند قلب این عزیز در بیمارستان شهید رجایی تهران و کبد و کلیه‌ها از یزد به شیراز منتقل شدند تا نجات بخش جان دیگر هموطنانمان باشند.

وی ضمن تسلیت به خانواده مرحوم هاشمی کمانگر و طلب غفران و رحمت الهی برای ایشان، از حرکت زیبا و انسان دوستانه این خانواده قدردانی کرد.

شادنوش همچنین با اشاره به نزدیک شدن به هفته گرامیداشت اهدای عضو و پیوند اعضا افزود: نهادینه سازی فرهنگ اهدای عضو در کشور جزو نیازهای اساسی و محوری ما در اهدای عضو است.

وی بیان کرد: در چند سال اخیر خانواده‌های بسیاری این افتخار و سربلندی را دارند که در کنار از دست دادن عزیزشان، به خانواده دیگری زندگی بخشیده اند.

شادنوش با اشاره به اینکه ایران در خصوص اهدای عضو در خاورمیانه رتبه نخست را دارد، افزود: در کنار ظرفیت‌های تخصص و دانش پیوند، توجه به لزوم افزایش باورهای اهدای عضو در جامعه ضروری است، باور به این موضوع که مرگ ما می‌تواند در حیات دوباره بخشیدن به شخص دیگر نقش پر رنگی داشته باشد. بنابراین چنانچه مسیر فرهنگ‌سازی تداوم داشته باشد تلاش‌های ما به بار خواهد نشست.

0
error: Content is protected !!