هشدار درباره خوددرمانی و مصرف خودسرانه دارو هنگام شیوع کرونا

دکتر داوود ثنایی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ در پاسخ به این سؤال که “آیا ابتلا به ویروس کرونا باعث ایجاد آنتی‌‌بادی در بدن می‌‌شود؟” اظهار کرد: ابتلا به ویروس کرونا به مدت یک‌‌سال ایمنی در بدن ایجاد می‌کند؛ فقط در برخی مقالات آمده است که فرد مبتلا به کووید۱۹ در ژاپن، پس از ابتلا و بهبودی، دوباره به این بیماری مبتلا می‌‌شود. 

وی افزود: با گذشت زمان، herd immunity ایجاد می‌‌شود؛ یعنی جامعه به یک سطح از ایمنی در مقابل بیماری دست می‌‌یابند و آنتی‌‌بادی‌‌هایی در بدن افراد ایجاد می‌‌شود و اگرچه سال بعد اگر فردی برای اولین بار مبتلا به این بیماری شود در مقابل آن آنتی‌‌بادی ندارد اما شدت بیماری در جامعه کاهش می‌‌یابد.

ثنایی با بیان اینکه بیماران بهبودیافته پس از بهبودی دچار عوارض ریوی نخواهند شد، خاطرنشان کرد: اگر بیمار کاملاً بهبود یابد هیچ منشاء خاصی در بدن بیمار باقی نمی‌‌ماند، فقط در برخی افراد که به آلرژی یا مشکلات ریوی مبتلا هستند، ممکن است دچار افزایش علائم حساسیت در این بیماران شود.

وی “درخانه ماندن” را مؤثرترین راه برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا عنوان و تصریح کرد: بهترین راه پیشگیری از کرونا به‌‌خصوص برای افرادی که دچار مشکلات آسم و بیماری‌‌های زمینه‌‌ای هستند این است که در خانه بمانند و اصول اولیه بهداشتی را رعایت کنند و از خوددرمانی جداً پرهیز کنند.

وی با تأکید بر پرهیز از خوددرمانی متذکر شد: باید از مصرف خودسرانه داروها برای پیشگیری از ابتلا به کرونا به شدت پرهیز شود و همچنین در صورت ابتلا به کووید۱۹ باید از درمان‌‌های خانگی و دارویی به شدت خودداری شود. همچنین در صورت داشتن علائم و درد، از مصرف کورتون‌‌ها و مسکن‌‌ها به‌‌طور جدی پرهیز شود.

انتهای پیام/

error: Content is protected !!