چاقی و ریسک احتمالی ابتلا به کرونا/ ایران اولین کشور در تدوین دستورالعمل‌های تغذیه‌‌ای در شرق مدیترانه

دکتر جلال‌‌الدین میرزای رزاز در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ با بیان اینکه برخی ویتامین‌‌ها و مواد معدنی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌‌شوند، اظهار داشت: یک رژیم غذایی متعادل و متنوع، شامل تمام ریزمغذی‌‌ها و ویتامین‌‌هاست؛ تنها ویتامینی که منابع غذایی کافی در کشور برای تأمین آن مصرف نمی‌‌شود، ویتامین D است؛ بنابراین این ویتامین باید از طریق مکمل‌‌یاری دریافت شود اما میزان موردنیاز مصرف ویتامین D به سطح ویتامین دی موجود در خون هر فرد بستگی دارد که این میزان نیاز توسط متخصص تغذیه تعیین می‌‌شود.

وی افزود: با توجه به اینکه برخی مواد غذایی نیز با ویتامین دی غنی می‌‌شوند، می‌‌توان دو تا سه بار در هفته، دوز ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ واحدی ویتامین دی را به عموم مردم توصیه کرد.

ساخت اپلیکیشن پاسخ به سوالات تغذیه‌‌ای

رزاز با تأکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت فارغ‌‌التحصیلان علم تغذیه، تصریح کرد: ۹۰۰۰ نفر فارغ‌‌التحصیل رشته تغذیه در کشور داریم، همچنین انجمن تغذیه ایران، ۲۴ دفتر در استان‌‌های سراسر کشور دارد و در حال تلاش برای تولید اپلیکیشنی هستیم که مردم با استفاده از این برنامه، بتوانند در روزهای شیوع کرونا به مشاورین و متخصصین تغذیه در سراسر کشور دسترسی پیدا کنند و راهنمایی‌‌های لازم را به صورت غیرحضوری از کارشناسان و متخصصین تغذیه دریافت کنند. این اپلیکیشن در دست طراحی و ساخت است و نتایج آن طی هفته‌‌های آتی اعلام می‌‌شود.

ویروس کرونا , تغذیه سالم ,

وی ادامه داد: همچنین با تأکید وزارت بهداشت بر عدم تعطیلی مطب‌‌ها، همکاران ما در سراسر کشور با رعایت نکات ایمنی و بهداشتی، به ارائه خدمات تغذیه‌‌ای به مردم خواهند پرداخت.

انتقاد از پایین بودن سواد تغذیه‌‌ای مردم

رئیس دانشکده تغذیه دانشگاه شهید بهشتی با انتقاد نسبت به پایین بودن میزان آگاهی مردم از مسائل تغذیه‌‌ای خاطرنشان کرد: نتایج یافته‌‌های ما نشان می‌‌دهد با وجود اینکه بسیاری از افراد در کشور، تحصیل کرده‌‌اند و یا از تمکن مالی خوبی برخوردار هستند، سواد تغذیه‌‌ای در جامعه، سطح مناسبی ندارد.

وی در خصوص برنامه‌‌های انستیتو تغذیه برای ارتقای سواد تغذیه‌‌ای جامعه، یادآور شد: پیش از شیوع کرونا در کشور، کمپینی به نام “تغذیه سالم” در دست اقدام داشتیم که با شیوع کرونا، فعلا اولویت خود را معطوف به این بیماری کرده‌‌ایم و بعد از پایان کرونا، به برگزاری این کمپین خواهیم پرداخت.

چاقی و خطر ابتلا به کرونا

رزاز هشدار داد: طبق یک فرضیه، چاقی یکی از ریسک‌‌فاکتورهای ابتلا به کروناست به‌‌طوری که تحقیقات نشان داده افراد با BMI (شاخص توده بدنی) بالا، ریسک بیشتری نسبت به ابتلا به این بیماری دارند؛ علاوه بر این، افراد چاق مستعد بیماری‌‌های زمینه‌‌ای نیز هستند.

ویروس کرونا , تغذیه سالم ,

عدم ثبت روز جهانی رژیم‌‌درمانگر در تقویم ملی

وی با اشاره به روز جهانی رژیم‌‌درمانگر، نسبت به ثبت نشدن این روز در تقویم ملی انتقاد و تصریح کرد: علی‌‌رغم مکاتبات مکرر ما با شورای فرهنگ عمومی وزارت ارشاد اسلامی، هنوز نتوانسته‌‌ایم این روز را به طور مستقل در تقویم ثبت کنیم.

تأثیر سبک زندگی بر سیستم ایمنی بدن

رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه‌‌ای متذکر شد: علاوه بر مسائل تغذیه‌‌ای، سبک زندگی نیز تأثیر بسزایی بر سیستم ایمنی دارد؛ خواب کافی، افزایش فعالیت فیزیکی و ایجاد تنوع در رژیم غذایی در دوران قرنطینه خانگی از روش‌‌های موثر در تقویت سیستم ایمنی بدن هستند.

وی با تأکید بر لزوم حفظ آرامش در خانواده‌‌ها خاطرنشان کرد: البته باید توجه داشت که آرامش خاطر، نباید به بی‌‌توجهی به توصیه‌‌های بهداشتی تبدیل شود زیرا باعث افزایش تصاعدی آمار مبتلایان می‌‌شود.

اهمیت تغذیه در بیماران بستری

رزاز با اشاره به تشکیل سه کارگروه ویژه برای تدوین دستورالعمل حمایت‌‌های تغذیه‌‌ای، تشریح کرد: دستورالعمل نقش تغذیه در پیشگیری از کرونا آماده و به زبان انگلیسی ترجمه شد؛ همچنین بسته جامع حمایت‌‌های تغذیه‌‌ای در بیماران بستری و تخت‌‌های ویژه نیز آماده شد و دستورالعمل بازتوانی بیماران مبتلا به کرونا که بهبودیافته‌‌اند نیز در دست تکمیل است.

وی یادآور شد: هر سه محصول را در اختیار سازمان جهانی بهداشت قرار دادیم و به‌‌عنوان پایگاه منطقه‌‌ای سازمان جهانی بهداشت در حوزه کشورهای EMRO، اولین کشوری بودیم که این گایدلاین‌‌ها را تدوین کردیم و از این امر، استقبال خوبی از سوی سازمان بهداشت جهانی شده است.

انتهای پیام/

error: Content is protected !!