۳۰ دقیقه ورزش روزانه از بروز آرتروز پیشگیری می کند

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر نقش ورزش در پیشگیری از بیماری ها به ویژه بیماری های عضلانی اسکلتی گفت: ورزش منظم روزانه به مدت حداقل ۳۰ دقیقه و انجام حرکات کششی می تواند از بروز آرتروز پیشگیری کند.

مینا معتمدپور روز شنبه در گفت و گو با  ایرنا افزود: آرتروز بیماری است که در اثر تحلیل رفتن غضروف های مفاصل در مجاورت استخوان ها ایجاد می شود و درد آن استخوان ها را درگیر می کند. این بیماری در افراد مسن شایع تر است.

وی اظهار داشت: انحراف غضروف ها معمولا بین ۵۰ تا ۵۵ سالگی آغاز می شود، غضروف از کلاژن تشکیل شده است و مانع ساییده شدن استخوان ها به هم می شود. اگر بافت غضروفی از بین رود یا دچار انحراف شود، اصطکاک ایجاد شده بین استخوان ها باعث درد خواهد شد و با التهاب و تغییر شکل مفاصل روبرو می شویم.

معتمدپور با اشاره به نقش تغذیه سالم در پیشگیری از آرتروز ادامه داد: مصرف کلسیم علاوه بر پیشگیری از آرتروز می تواند از ابتلا به سایر بیماری ها مانند پوکی استخوان که در زنان رواج بیشتری دارد، پیشگیری کند.

این متخصص ارتوپد تصریح کرد: میوه ها و سبزیجات، ویتامین ها و مواد معدنی برای بدن و استخوان ها مفید است و می تواند از بروز آرتروز پیشگیری می کند.

به گفته معتمدپور، اضافه وزن نیز باعث وارد شدن فشار بیش از حد به زانو و در نتیجه آسیب غضروفی می شود و ورزش روزانه راهی برای جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری ها است، اگر افراد ورزش قدرتی انجام می دهند، باید نحوه انجام صحیح حرکات را بیاموزند تا آسیبی به مفصل ها وارد نشود.

وی افزود: هر قدر وزن بیشتر باشد، مفاصل بزرگ مانند زانوها باید بار و فشار بیشتری را تحمل کنند و در نتیجه خطر ابتلا به آرتروز در آنها بیشتر می‌شود، چاقی حتی احتمال بروز آرتروز در دست‌ها را هم افزایش می‌دهد.

معتمدپور یوگا، ورزش های کششی و شنا را از حرکات بدنی موثر در پیشگیری از آرتروز دانست و افزود: در افرادی که تمام روز پشت میز می نشینند، رعایت ارگونومی صحیح بدن اهمیت زیادی دارد. این افراد باید مطمئن شوند صندلی که استفاده می کنند، ارگونومیک است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: پرهیز از حمل اشیای سنگین، استفاده از تشک طبی و استاندارد، اجتناب از نشستن های طولانی مدت پشت رایانه، پوشیدن لباس گرم در روزهای سرد، نوشیدن مقدار کافی آب در روز و کنترل استرس نیز از ابتلا به آرتروز پیشگیری می کند.

error: Content is protected !!