۹۰ درصد علت ابتلا به دیابت ناشی از بی‌تحرکی است

رئیس انجمن دیابت استان اردبیل: ۹۰ درصد علت ابتلا به دیابت ناشی از بی‌تحرکی است رئیس انجمن دیابت استان اردبیل گفت: ۹۰ درصد علت ابتلا به بیماری دیابت کم تحرکی است که ضرورت دارد در این زمینه تغییر رویه انجام شود.

به گزارش ایسنا؛ منوچهر ایران‌پرور در مراسم گرامیداشت هفته دیابت در اردبیل اظهار کرد: براساس اعلام فدراسیون بین‌المللی دیابت از ۲۳ آبان هفته ملی دیابت با هدف آشنا کردن مردم با ابعاد این بیماری خطرناک برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه در ایران ۱۴ میلیون دیابتی شناسایی شده و یا هنوز از بیماری خود آگاهی ندارند، خاطرنشان کرد: به ازای هر ۶ نفر ایرانی یک نفر مبتلا و یا مستعد این بیماری هستند که اگر در تغذیه و زندگی روزمره خود مراقبت نکنند تشدید این بیماری در سال‌های آینده دور از انتظار نخواهد بود.

رئیس انجمن دیابت استان اردبیل با بیان اینکه ۸۰ تا ۱۰۰ هزار نفر اردبیلی به این بیماری مبتلا شده‌اند، تصریح کرد: به همین تعداد افراد نیز از بیماری خود آگاهی ندارند و یا به دلیل ژنتیکی افراد خانواده مستعد این بیماری هستند.

ایران‌پرور افزود: با توجه به اینکه نیمی از جمعیت مبتلا به این بیماری از بیماری خود بی‌اطلاع هستند، فدراسیون بین‌المللی دیابت شعار امسال هفته ملی دیابت را «دیابت و خانواده» اعلام کرده و بر آگاهسازی خانواده‌ها در مورد ابعاد مختلف این بیماری تاکید دارد.

وی به ناشناخته بودن ابعاد این بیماری اشاره کرد و گفت: ۹۰ درصد مبتلایان به این بیماری گرفتار دیابت از نوع دو هستند که به سادگی و با تغییر رویه زندگی و روی آوردن به تغذیه سالم و فعالیت‌های ورزشی در طول روز ۳۰ دقیقه پیشگیری از این بیماری امکانپذیر است.

رئیس انجمن دیابت استان اردبیل ادامه داد: در هفته ملی دیابت علاوه بر برنامه‌های کشوری در فرهنگسراها و فضاهای عمومی شهر بحث اطلاع‌رسانی، پرسش و پاسخ و تبیین مسایل پیشگیرانه را جدی گرفتیم تا مردم بیشتر در جریان این بیماری و مضرات آن قرار گیرند.

ایران‌پرور بیان کرد: اواخر هفته برنامه علمی در دانشگاه با حضور پزشکان و پرستاران و همچنین سخنرانی تخصصی برای بیماران و مسئولان اجرایی برگزار خواهد شد که امیدواریم این برنامه‌ها به تنویر افکار عمومی منجر شود.

وی تصریح کرد: آخرین روز این هفته جمعه همزمان با میلاد پیامبر نور و رحمت و امام جعفر صادق(ع) همایش پیاده‌روی با خانواده با همکاری شورا و شهرداری اردبیل و ورزش و جوانان برگزار خواهد شد که هموطنان ساعت ۹ تا ۱۱٫۳۰ صبح می‌توانند در این همایش حضور پیدا کنند.

ایران‌پرور خاطرنشان کرد: ۹۰ درصد علت بروز بیماری دیابت بی‌حرکتی و کم‌تحرکی همراه با چاقی و سبک زندگی و تغذیه فست‌فودی است که در خروج از این بحران باید تغییر سبک زندگی را به عنوان یک اولویت مورد توجه قرار داد.

0
error: Content is protected !!