احتمال خیز جدید کرونا در تهران/پیش بینی جهش های جدید ویروس

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا زالی، در جلسه ستاد مقابله با کرونا در استان تهران با اشاره به اینکه در تهران ظرف روزهای آینده انتظار فراز و فرود در آمار شیوع کرونا وجود دارد، افزود: پیش بینی می‌کنیم تا اواسط هفته آینده این فراز و فرود در آمارها ادامه داشته باشد. بی تردید نوسان در تهران زیاد است و پیش بینی‌ها نشان می‌دهد که اتفاقاتی که در خوزستان تجربه کردیم و مکانیزمی که پیاده شد، ممکن است برای تهران نیز تکرار شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر در استان تهران ۸۳۲۴ بیمار بستری وجود دارد که از این تعداد ۲۰۹۵ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند. ظرف ۲۴ ساعت گذشته در استان تهران ۱۴۶۰ بیمار بستری شده اند که از این تعداد ۲۰۵ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه هستند. خوشبختانه با تلاش کادر درمان در ۲۴ ساعت گذشته ۱۳۴۰ بیمار نیز ترخیص شده اند.

زالی ادامه داد: تا انتهای هفته ما با فراز و فرودهای آمار کرونا مواجه هستیم و پیش بینی می‌شود هر گونه تغییر مشخص از اواسط هفته آینده اتفاق بیفتد. در خیز چهارم امواج طوفانی به سمت کادر درمان و سلامت جاری شد که با تلاش آنها توانستیم شرایط را مدیریت کنیم. تخت‌های بیمارستانی به شکل درستی توزیع شد تا شاهد ماندن بیماران در پشت بیمارستان‌ها نباشیم.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به وجود ویروس‌های جهش یافته گفت: انتظار داریم خیزهای بعدی با وجود ویروس‌های جهش یافته وجود داشته باشد؛ خیزهایی که در آینده نه چندان دور با ویروس‌های جدید قابل پیش بینی هستند.

زالی ادامه داد: قطعاً در ویروس‌های جدید سرایت پذیری افزایش پیدا می‌کند که به تبع آن بیمار بستری و فوتی‌ها نیز افزایش پیدا خواهد کرد. قطعاً رعایت پروتکل‌ها و فاصله گذاری همچنان به عنوان بهترین شیوه برای پیشگیری از این بیماری قلمداد می‌شود.

وی گفت: از سوی دیگر درخواست مشخص ما واردات پیوسته و افزایش سرعت واردات واکسن به کشور و استان تهران است تا واکسیناسیون با سرعت بیشتری محقق شود. آنچه که تاکنون با تلاش وزارت بهداشت وارد شده است کفایت نمی‌کند. قطعاً برای کاهش قطعی مرگ و میر باید قبل از بروز خیزهای جدید واکسیناسیون را افزایش دهیم.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران تأکید کرد: ویروس‌های جهش یافته در هنگام ورود بین ۱۰ تا ۱۵ روز پنهان هستند و پس از این مدت خود را نشان می‌دهند. شرایط خیز چهارم به دلیل ورود ویروس انگلیسی بود و ممکن است دقیقاً همین سناریو برای ویروس آفریقایی و هندی تکرار شود. البته ویروس آفریقایی به مراتب مهلک تر از ویروس هندی است.

0
error: Content is protected !!